Od roku 1829, kdy byla země osvobozena od nadvlády Turků, šlo o volby s pořadovým číslem 66. Pocit úlevy, který zažíváme, je srovnatelný snad jen s tím, který nastal po hlasování v roce 2004. Tehdy Kostas Karamanlis poskytl Řecku naději, dnes Antonis Samaras sice neposkytl ani tolik, ale idea, kterou strana Nová demokracie reprezentuje, nám může zaručit proevropskou budoucnost.
Politická krize, řada národních selhání v řešení finančních problémů, Mezinárodní měnový fond a dilemata jako vystoupit z eurozóny nebo ne, stres, strach a scénáře nejhoršího vývoje šířené médii - to jsou hlavní témata, která ležela a leží před řeckými voliči a která jim minulý rok nedávala spát. Jméno vítěze tak nerozhoduje jen o finanční budoucnosti Řecka, ale také o zahraniční politice vůči světu a naopak.
Komentářovou rubriku IHNED.cz HNDialog najdete také na Facebooku ZDE
Antonis Samaras během nedělního vítězného proslovu prohlásil, že Řecko zůstane v eurozóně a Evropské unii, ale zároveň že není času nazbyt a novou vládní koalici je potřeba sestavit co možná nejdřív. Slíbil Řekům solidaritu Evropy - a také všechno, co jeho voliči chtěli slyšet. Co narozdíl od jeho předchůdců neslíbil, jsou zázraky a hromady peněz, takže se zdá, že dny planých slibů jsou u konce.
Na voliče levicové Syrizy, kterých je téměř tolik jako voličů vítězné Nové demokracie, nelze zapomínat. Jde o velkou skupinu lidí, kteří nejsou spokojeni a požadují zcela opačnou politiku. Ví to i předseda Syrizy Tsipras a trvá na tom, že se Samarasem na vládě spolupracovat nehodlá - přestože i druhé místo je pro něj a jeho tým obrovský úspěch: ještě nedávno se jeho voliči počítali v jednotkách procent.
- První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Všechny články v audioverzi + playlist
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.