Jedním z bodů navrhované reformy vysokého školství, proti které protestují některé studentské iniciativy a vysokoškolští pedagogové, je údajná hrozba politizace vysokých škol a ohrožení akademických svobod.

Ministr Josef Dobeš chce v čele univerzity silného rektora, který by měl školu manažersky řídit. Pomáhat by mu měla Rada VŠ. Třetinu jejích členů by nominoval akademický senát, třetinu rektor a třetinu ministr.

A někteří studenti a pedagogové se například obávají, že ministr by v budoucnu mohl nominovat do rady účelově - politiky či byznysmeny.

Zbývá vám ještě 90 % článku
Předplatné bez reklam první 2 měsíce za 80 Kč
  • Veškerý obsah HN.cz
  • Mobilní aplikace
  • Bez reklam
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Články v audioverzi + playlist
  • Možnost kdykoliv zrušit
Máte již předplatné? Přihlásit se