Kdo chápe minulost, může ovlivnit budoucnost. Parafráze orwellovského hesla se nabízí při pohledu na současnou situaci Evropské unie. Osvěžující pohled historika Miloše Řezníka na nedávné výroční konferenci Česko-německého diskusního fóra v Pasově na evropskou identitu nabídl klíč k přežití Evropy jako vzkvétající hospodářské, politické a kulturní jednotky.

V kolektivní identitě není důležité jen to, co jsme, ale hlavně to, co nejsme. To byla základní teze profesora Řezníka, kterou dokládal na vývoji moderního nacionalismu v první polovině devatenáctého století, kdy se rozpadal stavovský systém a nové elity nabídly lidem identifikaci s národem pomocí konceptu občanské rovnosti. V průběhu dalšího vývoje se národní identita stala potenciálem konfliktu, který je mnohem hlubší než jiné identity, jako je třeba příslušnost k fotbalovému klubu, myslivcům či absolventům jedné školy.

Zbývá vám ještě 80 % článku
Předplatné za 30 Kč
  • První 2 měsíce za 30 Kč měsíčně, poté za 159 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.