Letošní krajské a senátní volby skončily vítězsvím hnutí ANO a porážkou ČSSD nebo také KSČM či TOP 09. O konkrétních krajských koalicích se teprve vyjednává, ale přesto, co lze už nyní vyčíst z volebních výsledků?

Co je podle vás hlavní zprávou letošních voleb?

Ivan Derer
Ivan Derer
bloger
Volby ukázaly, že krajská zastupitelstva jako paralelní centra moci a korupce jsou zbytečná, drahá a mohla by se zrušit, narozdíl od Senátu, který je evidentně dobrou pojistkou v nelehkých časech.
Luděk Niedermayer
Luděk Niedermayer
poslanec Evropského parlamentu za TOP 09, bývalý viceguvernér ČNB
1. Hodně lidí nebaví chodit k volbám 2. Nejflagrantnější případy hodné odmítnutí (Hašek, Huml, Nejedlý) se ho dočkali. 3. Dál už to je složitější, ale stejně jako leckde jinde, strany s tradicí, hodnotami a programem (i svou vinou) zrovna nevítězí.
Dušan Tříska
Dušan Tříska
Národohospodářská fakulta VŠE
Alarmující by jistě bylo zjištění, že k zisku hlasů by i nadále mohla stačit byť jen zmínka o pracovních návycích romských spoluobčanů.
Daniel Kvasnička
Daniel Kvasnička
farář
Skoro 60% mladých mezi 15-29 se o politiku nezajímá (čerstvě z OECD). Nepoučenost a nepoučitelnost spoluobčanů je strašná. Ovšem: Ač je kraj roura na peníze, vymísťování vítězného ANO z krajů mne netěší. Lépe přijmout prohru a nechat jej vykoupat.
František Fuka
František Fuka
publicista
Z volebních výsledků lze vyčíst, že máme takové politiky, jaké si zasloužíme.
Ivan Štampach
Ivan Štampach
religionista
Odpor ke standardnímu politickému soupeření programů a důvěra, že se stát dá řídit jako firma, to je další krok fašizace společnosti. Firmu přece její vlastník (vatníci) řídí dktátorsky. Vrací se Hitlerova teze, že parlament je "žvanírna". Běda nám.
Lenka Lindaurová
Lenka Lindaurová
nezávislá kritička a kurátorka vizuálního umění
Lidé jsou znechucení, líní, demotivovaní, neinformovaní, naivní, věří vždycky někomu novému, kdo navíc pořád chodí s velkou taškou.
Marek Vácha
Marek Vácha
kněz a přírodovědec
Výbornou zprávou je, že padají komunisté. Konečně!
Jaromír Dvořáček
Jaromír Dvořáček
Nastartujte.cz
Pozoruji, že zastánci Andreje Babiše oceňují to, že opravdu dělá nějaké změny. Se změnami sice nesouhlasím, přesto respektuji to, že je přinejmenším aktivní. Tím se vyčleňuje mezi ostatními kecaly. Objeví se v naší politice další silné osobnosti?
Daniel Münich
Daniel Münich
CERGE-EI
Špatná zpráva: nízké platy učitelů škol zřizovaných kraji nestály stranám v kampani za řeč. Dobrá zpráva: díky změnám krajských koalic se snad dotace na stavbu chodníků apod. najdou i pro obce, kde vládly jiné politické subjekty než v kraji.
Edvard Outrata
Edvard Outrata
státní úředník ve výslužbě
Voliči se ještě nerozhodli, jak reagovat na změnu paradigmatu v politice, která probíhá v celém světě. Výsledky jsou proto rozporuplné, není jasné, kdo reprezentuje otevřenost a kdo uzavřenost. Uvidíme, jaký bude vývoj do celostátních voleb.
Josef Bouška
Josef Bouška
manažer
Špatná zpráva: ve všech volbách dosud se ukázalo, že podpora Andreje Babiše (ANO bych do toho netahal) je dlouhodobě kolem 20 procent. Dobrá zpráva: ve všech volbách dosud se ukázalo, že podpora Andreje Babiše je dlouhodobě jen kolem 20 procent.
Markéta Hejkalová
Markéta Hejkalová
spisovatelka
Nespokojenost s politickými stranami, touhu po snadných řešeních, ale i velkou naivitu (mírně řečeno). Umíte si představit, že by volby v Německu v roce 1970 vyhrálo hnutí, vedené někdejším členem NSDAP, navíc podezřelým ze spolupráce s Gestapem?
Radkin Honzák
Radkin Honzák
psychiatr
Hlavní zprávy jsou dvě:
1) lidi jsou naprosto otrávení politikou;
2) nejenže nemáme žádné státníky, ale nemáme už ani politiky.
Miloš Urban
Miloš Urban
spisovatel
Tradiční strany už nadobro ztratily pro voliče půvab, berlusconizace politiky bude dál pokračovat a bude tu s námi dlouho. Jméno příštího premiéra je jasné.
Související
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily v Hospodářských novinách. Těšit se můžete na texty Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje Jan Kubita.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru