Je správné, aby se Miloš Zeman, jako jediná hlava členského státu EU, účastnil oslav konce druhé světové války v Moskvě?

Má se Miloš Zeman, jako jediná hlava členského státu EU, zúčastnit oslav konce 2. světové války v Moskvě?

Marek Vácha
Marek Vácha
kněz a přírodovědec
Ne! Určitě a samozřejmě. Prezident nemůže slavit konec okupační války v zemi, která jinou okupační válku právě provádí. Je to bezprecedentní výsměch Ukrajině.
Ivan Derer
Ivan Derer
bloger
Účastnit se oslav není problém. Přeci jen, Rusko bylo ve válce důležitý spojenec. Ale nemusel by se účastnit demonstrace soudobé ruské agresivní vojenské síly.
Ivan Štampach
Ivan Štampach
religionista
Je zvláštní, že Rusko, ke kterému byly tehdy podobné námjtky jako dnes, bylo pro USA a Velkou Británii žádoucím spojencem proti nacismu.
Jiří Plocek
Jiří Plocek
redaktor a publicista
Ta válka byla dějinná hrůza, zasáhla i nás. Oslavy vítězství jsou na místě, nemělo by to být politikum. Jako politk by tam ale Zeman měl říct něco k dnešku.
Helena Illnerová
Helena Illnerová
biochemička
Účast na přehlídce vojenské síly Ruska za správnou nepovažuji, zvláště když tato síla je použita na Ukrajině. Měl by jednat v souladu s představiteli EU.
Daniel Kvasnička
Daniel Kvasnička
farář
Ptát se mne je téměř zbytečné. Jistěže ne! Zajímala by mne ale odpověď těch, kteří jej volili...
Tomáš Vrba
Tomáš Vrba
překladatel a editor
Byl by to skvělý dar kremelské propagandě. Slavit v zemi, jež okupuje cizí území? Českou republiku by to postavilo proti jejím spojencům. Velmi trapná situace.
Zbyněk Vlk
Zbyněk Vlk
zakladatel žijícího skanzenu
Čím dál víc mám pocit, že v případě M. Zemana jakákoliv otázka začínající slovy "Je správné, aby...?" je zcela irelevantní...
Lenka Lindaurová
Lenka Lindaurová
nezávislá kritička a kurátorka vizuálního umění
Všem bezmocným přihlížejícím se svou vlastní hlavou to připadá špatné.
Radkin Honzák
Radkin Honzák
psychiatr
Pochopitelně, že NE, zejména po včerejším Putinově oznámení, co vše udělal a co všechno chystal. Zemanovy činy však mluví o jeho kvalitách a s těmi nikdo nehne.
Pavel Franc
Pavel Franc
CEO Frank Bold, Rekonstrukce státu
M. Zeman ukazuje, že mu na společném postupu EU států vůči Rusku nezáleží. Navíc dává mezinárodně najevo, kam vlastně ČR směřuje – tedy na východ. Děkujeme.
Markéta Hejkalová
Markéta Hejkalová
spisovatelka
Není! Bylo by to správné pouze v případě, kdyby prezident Zeman jel na oslavy jako oficiální zástupce Evropské unie - ale tak to bohužel není.
Edvard Outrata
Edvard Outrata
státní úředník ve výslužbě
Oslavovat tam vítězství v roce 1945 by bylo v pořádku. Problém je účastnit se vojenské přehlídky, když Rusko přepadlo Ukrajinu. Nemá to zapotřebí a dělá ostudu.
Miloš Urban
Miloš Urban
spisovatel
Vzhledem k jeho vazbám na ruskou politiku a byznys to není překvapivé chucpe, ale chucpe to je. Proč "slavit" konec dávné války, když Rusko vyvolává války nové?
Související
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily v Hospodářských novinách. Těšit se můžete na texty Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje Jan Kubita.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru