Jsou tři odvětví, pro která statistický úřad zveřejňuje čtvrtletně výši mezd, a v Česku v nich hraje prim veřejný sektor: vzdělávání, zdravotní a sociální péče, a veřejná správa a obrana; povinné sociální zabezpečení. Průměrné hrubé mzdy ve všech těchto třech odvětvích rostly od roku 2019 pomaleji, než je průměr celé ekonomiky. A to navzdory covidu a zvyšování platů učitelů.

Konkrétně to lze vysledovat na nárůstu mezi posledním čtvrtletím roku 2019 (nebo celým rokem 2019), tedy před vypuknutím covidu, a druhým čtvrtletím roku 2023, pro který máme poslední data.

Nedávno jste již předplatné aktivoval

Je nám líto, ale nabídku na váš účet v tomto případě nemůžete uplatnit.

Pokračovat na článek

Tento článek pro vás někdo odemknul

Obvykle jsou naše články jen pro předplatitele. Dejte nám na sebe e-mail a staňte se na den zdarma předplatitelem HN i vy!

Navíc pro vás chystáme pravidelný výběr nejlepších článků a pohled do backstage Hospodářských novin.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet.

Děkujeme, teď už si užijte váš článek zdarma

Na váš e-mail jsme odeslali bližší informace o vašem předplatném.

Od tohoto okamžiku můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Začít můžete s článkem, který pro vás někdo odemknul.

Na váš e-mail jsme odeslali informace k registraci.

V e-mailu máte odkaz k nastavení hesla a dokončení registrace. Je to jen pár kliků, po kterých můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Ale to klidně počká, zatím si můžete přečíst článek, který pro vás někdo odemknul.

Pokračovat na článek

Průměrné hrubé mzdy ve všech těchto třech odvětvích rostly od roku 2019 pomaleji, než je průměr celé ekonomiky. Konkrétně se dívám na nárůst mezi čtvrtým čtvrtletím roku 2019, tedy obdobím těsně před vypuknutím covidu, a druhým čtvrtletím roku 2023, pro který máme poslední data. Průměrná hrubá měsíční mzda v celé ekonomice rostla o 18 procent z 36 634 Kč na 43 193 Kč. Oproti tomu mzdy ve vzdělávání rostly jen o 0 procent, ve veřejné správě a obraně o 10 procent a ve zdravotní a sociální péči o 17 procent. Ve všech třech odvětvích za využití všech třech srovnávacích obdobích se tedy růst držel pod 25 procenty. Tedy pod růstem v celém Česku, většinou poměrně těsně.

Průměry tří odvětví, která dominují našemu veřejnému sektoru, se drží pod průměrem celého Česka, ať už srovnáme čtvrtletí s posledními dostupnými daty, s posledním předkrizovým čtvrtletím (čtvrté čtvrtletí roku 2019), s posledním předkrizovým rokem (celý rok 2019) nebo odpovídajícím čtvrtletím posledního předkrizového roku (druhé čtvrtletí roku 2019).

Kromě zmíněných tří oblastí rostly mzdy jen podprůměrně v následujících odvětvích: zemědělství, lesnictví a rybářství (16 procent, jako průměr tří růstů lišících se porovnávanými obdobími), kulturní, zábavní a rekreační činnosti (16 procent), stavebnictví (20 procent), doprava a skladování (21 procent), ubytování, stravování a pohostinství (21 procent), zásobování vodou; činnosti související s odpadními vodami, odpady a sanacemi (22 procent), těžba a dobývání (22 procent).

Naopak mezi odvětví s nejrychleji rostoucími mzdami patřily: administrativní a podpůrné činnosti (30 procent), peněžnictví a pojišťovnictví (28 procent), informační a komunikační činnosti (27 procent), výroba a rozvod elektřiny, plynu, tepla a klimatizovaného vzduchu (27 procent).

Průměrná hrubá měsíční mzda podle odvětví – nominální a ve srovnání s inflací

Zdroj: Zde na základě dat ČSÚ o mzdách a inflaci

Navíc průměrné hrubé mzdy klesaly ve všech sledovaných odvětvích reálně. Tedy když zohledníme nárůst cenové hladiny, konkrétně více než 35 procent kumulovanou inflaci od roku 2019 (35,4 procenta nárůst indexu spotřebitelských cen od prosince 2019 do června 2023). Jinými slovy, reálné mzdy se ve veřejném sektoru propadly více než v průměru. Ano, cenová hladina rostla rychleji než nominální průměrné hrubé mzdy ve všech odvětvích.

Hlavní zprávou těchto dat tedy je, že reálné mzdy klesly v Česku celkem. A to platí i zvlášť pro každé odvětví ekonomiky, ačkoli se rozsah poklesu reálných mezd liší napříč odvětvími.

Poklesy reálných mezd jsou důležité informace pro všechny občany i pro vládu rozhodující o státním rozpočtu včetně toho, kolik pošle peněz na regionální školství, a tedy i na platy učitelů a další zaměstnance nebo do zdravotnictví na platy zdravotnického personálu skrze platby za státní pojištěnce. A jsou to informace důležité i pro ekonomy zkoumající důvody poklesu spotřeby domácností či pro odbory připravující aktuální protesty.

Chcete dostávat investiční texty do e-mailové schránky?

Přihlaste se pravidelnému odebírání investičního newsletteru Peníze HN, kde naleznete naše původní analýzy, tipy na dobré čtení nebo glosy analytiků.

newsletter Peníze