Praha musí patřit Pražanům! Šéf pražské buňky hnutí ANO a zastupitel Prahy 11 Ondřej Prokop se rychle a jistě stává jednou z nejzábavnějších postav, na které můžete natrefit během toulek po českém internetu. Upozorňuje na sebe dennodenně pravidelnými, téměř nekonečnými dávkami příspěvků na sociálních sítích. Mnohé z nich se zaslouženě stávají předměty vtípků a memů. Podívejme se blíž na tuto vycházející hvězdu z dílny ANO.

Nedávno jste již předplatné aktivoval

Je nám líto, ale nabídku na váš účet v tomto případě nemůžete uplatnit.

Pokračovat na článek

Tento článek pro vás někdo odemknul

Obvykle jsou naše články jen pro předplatitele. Dejte nám na sebe e-mail a staňte se na den zdarma předplatitelem HN i vy!

Navíc pro vás chystáme pravidelný výběr nejlepších článků a pohled do backstage Hospodářských novin.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet.

Děkujeme, teď už si užijte váš článek zdarma

Na váš e-mail jsme odeslali bližší informace o vašem předplatném.

Od tohoto okamžiku můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Začít můžete s článkem, který pro vás někdo odemknul.

Na váš e-mail jsme odeslali informace k registraci.

V e-mailu máte odkaz k nastavení hesla a dokončení registrace. Je to jen pár kliků, po kterých můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Ale to klidně počká, zatím si můžete přečíst článek, který pro vás někdo odemknul.

Pokračovat na článek

Prokop o sobě tvrdí, že „maká 24/7“. To ostatně není u členů jeho hnutí neobvyklé. Expremiér Andrej Babiš se dříve často přátelsky pošťuchoval s „exministrem2“ Karlem Havlíčkem ohledně toho, kdo z nich spí méně. „Je to nejpracovitější ministr, vstává dokonce o půl hodiny dříve než já,“ zní jeden z Babišových výroků, na který předloni upozornil server Novinky.cz. K nonstop makačkám patří samozřejmě i poctivá aktivita na sociálních sítích, na nichž je potřeba prezentovat plody své práce věrným fanouškům i všudypřítomným haterům.

U Prokopa nejde o nic překvapivého – jeho facebookový profil spravuje menší armáda čítající 18 lidí. Nikdo se tak nepozastaví nad tím, proč jeho příspěvky a různé komentáře vyskakují všem uživatelům sociálních sítí v podstatě pokaždé, když se přihlásí.

Dalším faktorem Prokopovy všudypřítomnosti je zajisté i to, jaké sumy poskytuje třeba společnosti Meta za reklamu. Za posledních 90 dní byl 15. největším inzerentem na českém Facebooku, z politických subjektů pak devátý. Celkem za toto období vynaložil na svou sebepropagaci přes 210 tisíc korun, tedy jen o něco méně než premiér Petr Fiala (ODS), ovšem více než třeba jeho stranická kolegyně a bývalá šéfka státní kasy Alena Schillerová. Ta se proslavila neutuchající zálibou ve sdílení svých vlastních fotek. Knihovna reklam Mety nám ještě prozrazuje, že pan Prokop už celkově za reklamy na této sociální sítí zaplatil více než 918 tisíc korun.

 

Donedávna neznámý lokální politik se tak díky výše zmíněným skutečnostem stal „přes noc“ hitem internetu. Kromě parkování na sídlištích vyčítá Středočechům i to, že chtějí dávat své děti na pražské střední školy, aniž by na to finančně přispívali. „Není možné, aby se pražské dítě s výborným prospěchem nedostalo na střední školu, protože je tam středočeské dítě,“ uvedl nedávno pro server Seznam Zprávy. A výše příspěvku za možnost vzdělávat se v Praze? Adekvátních by bylo 10 tisíc, domnívá se Prokop.

Petra Pecková, středočeská hejtmanka za STAN, Prokopovy výlevy na sociálních sítích nepřehlédla. Podivila se nad tím, že zastupiteli vadí Středočeši v Praze, ale to, že Pražané vyjíždějí na víkendy mimo město třeba na chalupy ve středočeských obcích, mu vrásky nepřidělává. „Hele, normálně víkend co víkend najíždí k nám do Mnichovic na chaty až 1500 Pražanů a berou nám v masně na mostě a taky v masně na náměstí buřty. Na nás nezbyde. Středočeské buřty Středočechům,“ napsala Pecková na Twitteru. „Máme první bod budoucího memoranda,“ dodala vtipně.

Středočeši však nejsou jedinými nepřáteli páně Prokopa. Vyhlásil totiž také válku hmyzu, ptákům a vláze – rozhodl se svépomocí posekat trávu na Jižním Městě, protože „se v ní ztráceli pejsci“.

V současné vlně veder je však zadržování vody v půdě klíčové, zeleň navíc chladí krajinu, upozorňuje ekolog Jiří Malík pro server Aktuálně.cz. Tvrdí proto, že krátce střižené anglické trávníky jsou pro přírodu pohromou, neboť s sebou přinášejí úbytek hmyzu a následně i ptáků a dalších živočichů, kteří se právě hmyzem živí. Ale co čekat od člověka, který ani neumí vyslovit slovo „biodiverzita“. 

Prokop perlí dál, a to i přesto, že – jak řekl Seznam Zprávám – provedl „empirický výzkum“ na Twitteru a zjistil, že tato sociální síť není dobrou platformou pro diskusi, protože „reakce jsou děsivé“. Sdílel například fotku údajného „aktivního souseda“, který si udělal obchůzku kolem paneláku a opsal si SPZ stojících aut, aby zjistil, kdo zde nemá právo parkovat (co kdyby tam byl nějaký zlotřilý Středočech?).

To, že se SPZ na autě nemění ani při jeho prodeji do jiného kraje, či to, že zveřejňování takovýchto údajů bez souhlasu majitelů vozů je krajně nemístné až nezákonné, ponechme stranou. Spíš je zajímavé, jak praktiky angažovaných soudruhů minulého režimu přebírá tento poměrně mladý člověk (narozen v roce 1986). Jak píše uživatelka Twitteru jedlenka – příště by ještě mohl kontrolovat, zda někdo po nocích nesvítí zbytečně.

Stále nemáte dost? Seznam věcí, o kterých nemá Prokop ani páru, zdaleka nekončí. Tak například před týdnem v jednom svém videu na YouTube vysvětloval, že pražský magistrát systematicky odstraňuje parkovací místa po městě. Názorně třeba ukazoval Podolské nábřeží, na kterém údajně vznikl nový cyklopruh, ačkoli je hned vedle další. „Proto ho nikdo nevyužívá, přitom zde zanikly stovky parkovacích míst,“ oznamuje Pražanům. Prokop ale očividně neví, že ukazuje na stále existující parkovací pruh, který je značen krátkými přerušovanými čárami. Nejspíš mu ani nepřišlo divné, že zde na vozovce není jediný namalovaný znak jízdního kola.  

Prokop na Podolském nábřeží.
Prokop na Podolském nábřeží.
Foto: YouTube Ondřeje Prokopa 

Jak jsou vůbec takováto klopýtnutí možná? Vždyť Prokop sám o sobě říká, že byl vždy „tak trochu geniální dítě“, kterému stačilo naslouchat a „nasávat informace jako houba“. Ano, to je další z jeho výroků – nejedná se o výňatek z nějakého parodického účtu. Toto totiž už nijak parodovat nelze.

Naštěstí jiné geniální děti Prokopovi občas pomůžou. Třeba když nemůže najít cestu k parkovacímu automatu.

Z tohoto jednoduchého plánku to snad pochopí každý.
Z tohoto jednoduchého plánku to snad pochopí každý.
Foto: Facebook Tomáše Dvořáka

Silný není Prokop ani v zeměpisu. Když se jeho šéf Babiš pochlubil tím, že je v Kanadě a vybírá svému synovi vysokou školu, napsal mu předseda pražského ANO: „Užívejte cestování. USA je pro mě vždy velmi inspirativní prostředí.“ Jaké inspirace sbírá Prokop v Severní Americe, nevíme.

Zeměpis na jedničku.
Zeměpis na jedničku.
Foto: Facebook Andreje Babiše

Kandidátem na primátora Prahy naštěstí není Prokop, ale jeho kolega Patrik Nacher (kterému se lidé na internetu posmívají pro změnu kvůli jeho malé výšce). Kdoví, čeho bychom se v hlavním městě dočkali, kdyby nám vládl takový popleta. Hraničních kontrol mezi Prahou a Středočeským krajem, protože prostě Praha Pražanům, Čechy Čechům, Kosovo kosům a Komárno komárům? Zrušení všech „zbytečných“ cyklopruhů? A zabetonování travnatých porostů? 

O panu Prokopovi asi ještě mnohokrát uslyšíme. Kromě kvalitních materiálů pro memy ale pravděpodobně Pražanům nic významného nepřinese. Je totiž přesnou ukázkou toho, jak může být člověk slavný, i když neumí nic.