Průměrná délka trestního řízení trvá v Česku něco málo přes dvě stě dní. Trestní řízení v případu Vlasty Parkanové trvalo 3200 dní. Devět let. Skončilo tento týden ve středu, kdy odvolací soud devětašedesátiletou exministryni definitivně osvobodil.

Kdysi významná lidovecká politička mohla být dnes třeba prezidentkou, kdo ví? Ale nedostala šanci, protože justice v Česku nedokázala její případ rozhodnout tak, aby jí nezničila nejen kariéru, ale také život. Bez přehánění.

Nedávno jste již předplatné aktivoval

Je nám líto, ale nabídku na váš účet v tomto případě nemůžete uplatnit.

Pokračovat na článek

Tento článek pro vás někdo odemknul

Obvykle jsou naše články jen pro předplatitele. Dejte nám na sebe e-mail a staňte se na den zdarma předplatitelem HN i vy!

Navíc pro vás chystáme pravidelný výběr nejlepších článků a pohled do backstage Hospodářských novin.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet.

Děkujeme, teď už si užijte váš článek zdarma

Na váš e-mail jsme odeslali bližší informace o vašem předplatném.

Od tohoto okamžiku můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Začít můžete s článkem, který pro vás někdo odemknul.

Na váš e-mail jsme odeslali informace k registraci.

V e-mailu máte odkaz k nastavení hesla a dokončení registrace. Je to jen pár kliků, po kterých můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Ale to klidně počká, zatím si můžete přečíst článek, který pro vás někdo odemknul.

Pokračovat na článek

V pátek 17. dubna roku 2009 přinesla ministryně obrany Vlasta Parkanová na jednání vlády Mirka Topolánka návrh na pořízení čtyř vojenských letadel CASA. Ministři pro obchod zvedli ruce a stát pak dodavateli zaplatil 3,006 miliardy korun bez DPH. O tři roky později došli detektivové z protikorupční služby k závěru, že zakázka byla předražená až o 818 milionů a státní zástupce Jan Kořán poslal Parkanovou a tehdejšího zastupujícího ředitele sekce vyzbrojování resortu obrany Jiřího Staňka před soud.

„Jsem v šoku. O nákupu rozhodla vláda a příslušnou smlouvu jsem jako ministryně sama ani nepodepisovala,“ reagovala tehdy Parkanová. A to ještě netušila, že ten šok potrvá ještě docela dlouho.

Za devět let se toho dá stihnout opravdu hodně. Za poslední devět let se například v Česku zdvojnásobil počet restaurací. Ale v kauze Parkanová došla česká justice za tuhle dobu k tomu, že „v žádném směru nebylo zjištěno, že by České republice v souvislosti s obchodem s letadly a s nákupem transportního letounu CASA vznikla nějaká škoda“, jak nakonec konstatovala předsedkyně odvolacího senátu pražského městského soudu Petra Benešová.

Je samozřejmě nutné žádat po politicích odpovědnost za jejich rozhodování. A určitě bychom měli bedlivě dohlížet nad tím, jaké schvalují zakázky, protože tam skutečně mizí obrovské miliardy. Zároveň je nesmyslně zjednodušující udělat to tak jako detektivové a státní zástupce v případu Vlasty Parkanové. I kdyby byla zakázka předražená, těžko od politika v čele ministerstva čekat, že ji může zodpovědně zastřešit po odborné stránce. Rozhodování o velkých zakázkách neprovádí jeden jediný ministr sám ve své kanceláři. Podílejí se na něm desítky lidí, často státem placených expertů, které vůbec neznáme a kteří pak zůstávají v naprostém stínu ministrů. To, že se detektivové a státní zástupce nepokusili podívat u nákupu letounů CASA pod povrch, je ukázka těžce odfláknuté práce. Udělali si to prostě jednoduché. Poštvali před soud ministra a nechť se až v soudní síni ukáže, jak to bylo doopravdy.

Někdejší velmi respektovaný ministr spravedlnosti Otakar Motejl jednou řekl, že tak deset procent trestních kauz by se k soudu vůbec nedostalo, kdyby zejména státní zástupci pracovali pořádně. Kdyby spolu s policií opravdu řádně prozkoumávali všechny dostupné důkazy a správně zvažovali pravděpodobnost, že ten, koho chtějí poslat do vězení, skutečně porušil zákon. To, že to nedělají dobře, ukazují vedle Parkanové třeba i případy osvobozeného libereckého hejtmana Martina Půty nebo bývalého ministra Vladimíra Mlynáře. A kolik takových případů neznáme, protože je neprezentuje nikdo veřejně známý?

Ti, kdo udržovali Vlastu Parkanovou devět let v napětí, zda nepůjde do vězení za rozhodnutí celé vlády, připravili příliš krutý trest pro člověka, u kterého bylo od počátku obrovsky nejisté, že se snažil podvést stát a nějak se na zakázce třeba sám obohatit. K soudu se měla Parkanová dostat až v momentě, kdy by stoly přetékaly velmi silnými důkazy.

A její případ ukázal i na jednu podstatnou systémovou chybu. V Česku máme vybudovánu jen slabou kulturu politické odpovědnosti a mnohým se zjevně zdá, že ji má nahrazovat právě trestní řízení. A to je nebezpečné. Zaprvé to bude politiky svádět k nerozhodování, což je v rozporu se smyslem jejich práce. A zadruhé, tento přístup ve skutečnosti maskuje skutečné zlodějiny. Vyviňuje totiž právě ty politické veksláky, kteří zůstávají nalezlí ve státní správě příjemně skryti za štíty vrcholových politiků.