Zelení se vztekají a obracejí se na soud, protože je Česká televize nechce pustit do předvolebních debat. ČT si tam totiž pozvala jen sedm stran s největším „volebním potenciálem“. A opravdu je to podivné. Třeba proto, že Zelení mají potenciál získat až sedm procent hlasů, a těžko vysvětlit, proč by se tedy nemohli ukázat na obrazovce třeba vedle obdobně silných komunistů. Navíc před posledními volbami v roce 2017 byl potenciál Zelených ještě slabší a přitom v debatách byli.

Nedávno jste již předplatné aktivoval

Je nám líto, ale nabídku na váš účet v tomto případě nemůžete uplatnit.

Pokračovat na článek

Tento článek pro vás někdo odemknul

Obvykle jsou naše články jen pro předplatitele. Dejte nám na sebe e-mail a staňte se na den zdarma předplatitelem HN i vy!

Navíc pro vás chystáme pravidelný výběr nejlepších článků a pohled do backstage Hospodářských novin.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet.

Děkujeme, teď už si užijte váš článek zdarma

Na váš e-mail jsme odeslali bližší informace o vašem předplatném.

Od tohoto okamžiku můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Začít můžete s článkem, který pro vás někdo odemknul.

Na váš e-mail jsme odeslali informace k registraci.

V e-mailu máte odkaz k nastavení hesla a dokončení registrace. Je to jen pár kliků, po kterých můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Ale to klidně počká, zatím si můžete přečíst článek, který pro vás někdo odemknul.

Pokračovat na článek

Česká televize to raději nevysvětlila. Jde přitom o citlivou věc. Velké předvolební debaty sledují stovky tisíc lidí. A zrovna Zeleným by se docela hodilo mnohým z nich připomenout, že ještě existují. Jejich ukřivděnosti lze rozumět.

České televizi jde zřejmě o to, aby debaty byly přehledné. Ale tady je třeba na Kavčí hory vzkázat, že je to marná snaha. Její debaty nejsou nikdy přehledné. Nebyly by ani s pěti hosty.

Je samozřejmě možné provést to jako Český rozhlas. Ten debaty rozdělil na dvě skupiny, aby se mu do nich vešly všechny strany nad třemi procenty. Nicméně vůbec nejlepší by bylo velké debaty zrušit a uspořádat místo nich sérii prostých, zato ale důkladných rozhovorů jeden na jednoho s lídrem každé významnější strany. Může jít klidně o rozhovory, které už ČT plánuje v rámci svého pořadu Události, komentáře, ale s delší stopáží a v atraktivnějším čase. A pak místo předvolební superdebaty, což je tradičně obrovský superguláš emocí a nicneříkajících výkřiků, by bylo možné sestříhat jakési „best of“ z jednotlivých rozhovorů. To by bylo užitečné.

Hromadné předvolební televizní debaty koncesionářům neposkytují informace o tom, co je čeká se kterou stranou po volbách. Něco takového nelze zjistit, když na sebe ve studiu hodinu pokřikuje sedm lidí a moderátor se jen snaží hlídat, aby všichni pokřikovali stejně dlouho a žádná strana si pak nestěžovala. Divákovi nikdo neusnadňuje orientaci v tom, co z toho, co slyší, jsou fakta a co nesmysly.

Jenže předvolební debaty jsou snazší disciplína než důkladné novinářské rozhovory. A navíc je to show, byť poněkud zvrácená. Přilákají víc diváků. Na to už má ale ČT StarDance. Volby by se do toho tahat neměly.