Finanční služby, ale i nakupování, stravování nebo trávení volného času se stále více přesouvají do digitálního prostředí, k čemuž přispívá i pandemie a s ní spojená omezení. Díky mobilním aplikacím a inovacím máme na jednu stranu život snadnější a pohodlnější, na druhou stranu je třeba více dbát na zabezpečení dat a ochranu osobních údajů. U důležitých, zejména právně závazných aktivit pak v on-line světě podobně jako v tom fyzickém musíme prokazovat svou totožnost, potřebujeme jakýsi digitální osobní průkaz. S tím mají banky díky internetovému a mobilnímu bankovnictví dlouholeté zkušenosti, a proto nabídly své řešení identity celému trhu.

Nedávno jste již předplatné aktivoval

Je nám líto, ale nabídku na váš účet v tomto případě nemůžete uplatnit.

Pokračovat na článek

Tento článek pro vás někdo odemknul

Obvykle jsou naše články jen pro předplatitele. Dejte nám na sebe e-mail a staňte se na týden zdarma předplatitelem HN+ i vy!

Navíc pro vás chystáme pravidelný výběr nejlepších článků a pohled do backstage Hospodářských novin.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet.

Děkujeme, teď už si užijte váš článek zdarma

Na váš e-mail jsme odeslali bližší informace o vašem předplatném.

Od tohoto okamžiku můžete číst neomezeně HN+ na týden zdarma. Začít můžete s článkem, který pro vás někdo odemknul.

Na váš e-mail jsme odeslali informace k registraci.

V e-mailu máte odkaz k nastavení hesla a dokončení registrace. Je to jen pár kliků, po kterých můžete číst neomezeně HN+ na týden zdarma. Ale to klidně počká, zatím si můžete přečíst článek, který pro vás někdo odemknul.

Pokračovat na článek

Bankovní identita je velmi bezpečný, moderní a jednoduchý způsob on-line přihlašování ke službám státu i soukromých firem. Bankovní identitu většina z nás má, není potřeba nic nového zařizovat – jsou to přihlašovací údaje do elektronického bankovnictví. S nimi pak lze potvrzovat i různé transakce, on-line vyplněné formuláře nebo podepisovat dokumenty a smlouvy u různých státních i soukromých poskytovatelů, kteří se postupně budou napojovat. Funguje už úspěšně v mnoha zemích a například v Norsku jde o naprosto převládající způsob prokazování totožnosti v on-line prostoru.

Na českém trhu máme bankovní identitu teprve od začátku letošního roku. Lze ji používat k přihlašování do Portálu veřejné správy, kde si klienti bank mohou například ověřit termíny platnosti svých osobních dokladů, nahlédnout do bodového systému řidiče, vyzvednout e-recept nebo založit datovou schránku. Podání daňového přiznání je s bankovní identitou možné odložit až na červen. Služeb na portálu je více než stovka.

Příležitostí, jak si novinku v praxi vyzkoušet, může být i sčítání lidí. Tento projekt Českého statistického úřadu se naposledy konal před deseti lety a v letošním roce se vůbec poprvé bude primárně organizovat přes internet. Zapojení do sčítání je ze zákona povinné a tím oslovuje velké množství lidi. Ti jsou navíc teď většinu času doma, a pokud mohou, dají přednost internetu před papírováním. Nemluvě o tom, že při psaní na počítači není pak třeba řešit problémy s nečitelností a opravami.

Z dlouhodobého pohledu je používání bankovní identity ideální, protože služba funguje zdarma a způsob přihlašování je stejný jako do internetového bankovnictví. Vše lze snadno ovládat z počítače, mobilu nebo tabletu. K Portálu veřejné správy postupně přibudou služby řady soukromých poskytovatelů, jako jsou dodavatelé elektřiny a plynu nebo e-shopy. Kdo někdy obíhal úřady nebo měnil dodavatele energie, dokáže si snadno představit, kolik času to zabere. Zvláště když si uvědomíme, že úřední hodiny se s hodinami, ve kterých jsme obvykle nejvíce aktivní my, často nepotkávají.

Někteří mohou namítat, že elektronických identit je na trhu více a jsou k dispozici již delší dobu a nic revolučního dosud nenastalo. Máme třeba státní elektronický občanský průkaz nebo datové schránky. Ale která z nich může mít během jednoho roku až 5,5 milionu aktivních klientů? Proto si troufám tvrdit, že BankID všechny postupně převálcuje. Ostatně stejně tak, jako se to stalo v řadě dalších zemí.

Autorka je ředitelkou ČSOB pro Inovace a Digital a předsedkyní dozorčí rady společnosti Bankovní identita a také porotkyní projektu Innovators 20.

Innovators 20

20 kreativních inovátorů