Konečný účet za koronakrizi v Česku ještě neznáme, ale po zaokrouhlení se podle všeho dostaneme k jednomu bilionu korun. Kdo to zaplatí? Ve spravedlivém světě by reparace za koronavirus platila čínská komunistická strana, která zoufale selhala v regulaci trhů s divokými zvířaty. Čínští komunisté umožnili znovuotevření trhů i poté, co se z nich v roce 2002 rozšířil virus způsobující SARS.

Nedávno jste již předplatné aktivoval

Je nám líto, ale nabídku na váš účet v tomto případě nemůžete uplatnit.

Pokračovat na článek

Tento článek pro vás někdo odemknul

Obvykle jsou naše články jen pro předplatitele. Dejte nám na sebe e-mail a staňte se na den zdarma předplatitelem HN i vy!

Navíc pro vás chystáme pravidelný výběr nejlepších článků a pohled do backstage Hospodářských novin.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet.

Děkujeme, teď už si užijte váš článek zdarma

Na váš e-mail jsme odeslali bližší informace o vašem předplatném.

Od tohoto okamžiku můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Začít můžete s článkem, který pro vás někdo odemknul.

Na váš e-mail jsme odeslali informace k registraci.

V e-mailu máte odkaz k nastavení hesla a dokončení registrace. Je to jen pár kliků, po kterých můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Ale to klidně počká, zatím si můžete přečíst článek, který pro vás někdo odemknul.

Pokračovat na článek

Čínské trhy prodávaly živá divoká zvířata navzdory naléhání vědců. Vždyť nové viry se na lidi často přenášejí z divokých zvířat, zejména netopýrů: ebola, marburg, nipah, hendra, MERS-CoV, SARS-CoV-2. V Číně je pojídání takových zvířat symbolem statusu a je běžné i mezi nejvyššími funkcionáři komunistické strany. Laxní čínský přístup detailně popisoval už v roce 2012 David Quammen v bestselleru Spillover.

Protože ale ve spravedlivém světě nežijeme, namísto reparací dostaneme z Číny předražené zdravotní pomůcky pochybné kvality. Bilion korun si tak musíme vydělat sami. Jinak ho zaplatí dnešní děti z budoucích daní, senioři snížením důchodů nebo všichni z nás horší zdravotní péčí a chátrající infrastrukturou.

Jak vydělat bilion? Tady má Česko oproti ostatním zemím obrovskou výhodu. ČNB spravuje gigantické devizové rezervy v hodnotě 134 miliard eur, zhruba 3,6 bilionu korun. Nyní jsou investovány převážně do dluhopisů s nulovým nebo záporným úrokem. Stačilo by rezervy investovat podobně jako Singapur, Norsko nebo špičkové americké univerzity. Roční zisk by v průměru převýšil 100 miliard korun a dlouhodobě zaplatil koronavirový účet i s úroky.

Neobstojí už argument, že rezervy jsou nutné pro intervence. ČNB je nepoužila na podporu koruny ani během finanční krize, ani teď během koronakrize. Jak velká katastrofa by musela přijít, aby ČNB nakupovala korunu? I v takovém nepravděpodobném případě by ale šlo prodat část akcií a korunu podpořit. Navíc ČNB jako zřejmě jediná centrální banka oficiálně prohlašuje, že přes polovinu rezerv vůbec nepotřebuje pro měnovou politiku.

Liberál namítne, že nákup akcií centrální bankou věští konec kapitalismu. Ale velké centrální banky už to dávno dělají, ČNB je u zahraničních akcií kapkou v moři. Úředník namítne, že na to ČNB nemá mandát. Ale podle zákona má podporovat politiku vlády a pečovat o finanční stabilitu. Jak to bude s finanční stabilitou, až se bude hroutit náš penzijní systém? Člen bankovní rady namítne, že za takovou investici je nikdo nepochválí. Pochválí, když to veřejnosti pořádně vysvětlí. Kredit zaslouží Aleš Michl, který o rezervách mluví na rovinu.

Už si prostě nemůžeme dovolit přicházet o 100 miliard ročně.