Delegáti kongresu ODS volili mezi evolucí a revolucí. Evoluci reprezentoval Martin Kupka, zkušený uhlazený politik, dlouholetý první místopředseda strany a ministr dopravy ve vládě Petra Fialy. Revoluci pak Radim Ivan, pětatřicetiletý komunální politik z Ostravy, který se do stranických struktur navážel kvůli strejcokracii a přišel na kongres neortodoxně v teniskách a bez kravaty. Větší rozdíl mezi kandidáty asi ani být nemohl. Delegáti kongresu zvolili variantu evoluční – Martin Kupka jasně zvítězil, když získal 64 procent z odevzdaných hlasů, což není úplně slabý mandát. 

Důvody, proč se ODS takto rozhodla, jsou dva. První spočívá v obecném pravidlu, že k revoluci zpravidla dochází až v momentu, kdy je situace neúnosná. Natvrdo řečeno: Nikoli vážná, ale zoufalá. A ODS svou situaci takto nevidí. Ve straně převládl pocit, že volby vlastně zas tak hrozně nedopadly a že být druhou nejsilnější politickou formací v Česku a zároveň nejsilnější stranou opozice není žádná katastrofa. Přesně to mimochodem tvrdil v projevu i odcházející předseda Petr Fiala. „Jsme na tom ještě vcelku dobře, takže proč volit radikální řešení,“ usnesl se de facto kongres.

Zbývá vám ještě 60 % článku

Co se dočtete dál

  • Proč Martin Kupka v souboji o předsednictví ODS vyhrál.
  • Co zatím zabrzdilo jeho mladého protikandidáta Radima Ivana.
  • Jaká budoucnost čeká ODS pod vedení Kupky a jakým rizikům bude čelit.
Předplatné bez reklam první 2 měsíce za 80 Kč
  • Veškerý obsah HN.cz
  • Mobilní aplikace
  • Bez reklam
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Články v audioverzi + playlist
  • Možnost kdykoliv zrušit
Máte již předplatné? Přihlásit se