Postěžovat si na špatnou hospodářskou situaci v Evropě je ohraná písnička, která má v řadě aspektů své opodstatnění. Evropská ekonomika vzrostla od předcovidového maxima jen o 5,25 procenta, zatímco americká o více než 12 procent. Dále můžeme přidat přebujelou byrokracii, složité regulatorní předpisy a zaostávání v řadě klíčových oborů tvořících páteř digitální ekonomiky.

Méně se akcentuje podpora, jakou poskytuje americké ekonomice fiskální politika. Rozpočtový deficit se v USA pohybuje okolo 6,5 procenta HDP, zatímco v případě Evropské unie je tento podíl zhruba poloviční. Díky tomu zadlužení americké vlády atakuje hranici 100 procent HDP, zatímco EU je bezpečně pod 90 procenty.

Konsenzuální předpovědi pro příští rok ukazují sbližování. Růst americké ekonomiky by se měl pohybovat okolo dvou procent a evropské ekonomiky okolo 1,5 procenta, kdy rozdíl zhruba odpovídá odlišnému tempu růstu populace. Evropě by mělo začít pomáhat snižování úrokových sazeb ECB, které je díky příznivějšímu výhledu inflace a slabší ekonomice razantnější než ve Spojených státech.

Naopak hlavním rizikem pro evropskou ekonomiku je nejistota spojená s klíčovými exportními trhy. To se kromě USA týká i Číny, kde jsme svědky výrazného ochlazení poptávky a kde mohou obchod s Evropou narušit i obchodní spory.

Dalším zdrojem nejistoty je Donald Trump, který hrozí cly na všechny strany. V případě EU Trumpovi vadí hlavně nerovnováha v obchodu se zbožím, ale ostré střety lze očekávat také v oblasti hospodářské soutěže a ochrany dat, kde se zájmy Spojených států střetávají se snahou Evropské unie o zachování férového konkurenčního prostředí a o ochranu evropských uživatelů před americkými digitálními monopoly.

Další výzva představuje tlak na restrukturalizaci středoevropského Detroitu.

Přitom politická paralýza podvazuje akceschopnost vlád ve Francii a Německu. Výše uvedené nejistoty mohou ohrozit zejména investiční aktivitu firem. Celkově to tedy vypadá na další rok relativně nízkého růstu, který bude mít pro mnohé nádech stagnace.

Baví vás číst názory chytrých lidí? Odebírejte newsletter Týden v komentářích, kde najdete výběr toho nejlepšího. Pečlivě ho pro vás každý týden sestavuje Jan Kubita a kromě jiných píší Petr Honzejk, Julie Hrstková, Martin Ehl a Luděk Vainert.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist