Evropa byla vždy obchodním kontinentem, ale nyní čelíme světu, v němž narůstají obchodní překážky. Naše podniky a zemědělci se potýkají s rostoucími omezeními, nekalou soutěží a geopolitickou nejistotou, což ohrožuje jejich konkurenceschopnost. Nové partnerství mezi Evropskou unií a Mercosurem představuje příležitost tento trend zvrátit. Proto jsem tento týden navštívila Montevideo s cílem uzavřít naše jednání a začít čerpat výhody užší spolupráce s velkým, rychle rostoucím trhem s více než 260 miliony lidí.

Před pěti lety bylo mezi Evropskou unií a zeměmi Mercosuru – Brazílií, Argentinou, Uruguayí a Paraguayí – dosaženo počáteční rámcové dohody. Ta však vyvolala obavy v různých odvětvích evropské společnosti a hospodářství, od zemědělců až po sdružení spotřebitelů a nevládní organizace působící v oblasti životního prostředí.

Těmto obavám jsme pečlivě naslouchali a během pěti let jednání jsme se každou z nich přímo zabývali. Dohoda, které jsme nyní dosáhli, obsahuje nejsilnější záruky, které kdy byly do obchodních dohod začleněny. Chrání naše nejdůležitější hospodářská odvětví, včetně zemědělství a potravinářství. Chrání naše spotřebitele tím, že prosazuje vysoké standardy. A upřednostňuje ochranu naší planety a jejích zelených plic. Nejedná se o stejnou dohodu jako před pěti lety – nová dohoda obsahuje mnoho změn. Dnes můžeme s jistotou říci, že se jedná o lepší dohodu pro evropské občany.

Trh pro 700 milionů lidí

Toto nové partnerství přichází v okamžiku, který je pro Evropu klíčový. Svět je roztříštěnější a čelíme častějším konfrontacím, než tomu bylo dříve. Hodnota obchodních omezení se v loňském roce na celém světě více než ztrojnásobila. Abychom tyto výzvy překonali, musíme navázat pevnější vazby s podobně smýšlejícími partnery.

Evropská unie a Mercosur vytvoří trh se 700 miliony lidí. To přinese okamžité výhody především pro desetitisíce evropských společností – z nichž polovinu tvoří malé a střední podniky –, které s Latinskou Amerikou již obchodují. Mercosur na evropské produkty v  současnosti uplatňuje vysoká cla: 35 procent na módu, 27 procent na víno a až 55 procent na ostatní zemědělsko-potravinářské produkty. Tato dohoda odstraní téměř všechna cla na všechny produkty, což vývozcům z EU ušetří až 4 miliardy eur ročně a otevře jim dveře na tento dynamický trh.

Jedná se také o nejkomplexnější dohodu z hlediska ochrany evropských potravin a nápojů, která kdy byla vyjednána. Více než 350 evropských produktů bude chráněno zeměpisným označením. To znamená, že bude nezákonné prodávat napodobeniny nebo padělky. V zemích Mercosuru se tak v supermarketech již nebude prodávat „sýr typu Comté“ – pouze originál vyrobený ve Francii. A pokud se v obchodu objeví „české“ nebo „českobudějovické“ pivo, bude skutečně z České republiky. Evropští inspektoři budou mít vůbec poprvé možnost tyto praktiky kontrolovat a učinit jim přítrž.

Záruky pro evropské zemědělce

Tato dohoda také přinese nové záruky evropským zemědělcům. Vyjednali jsme dovozní limity pro citlivé zemědělsko-potravinářské produkty: dovoz ze zemí Mercosuru bude představovat pouze malý zlomek evropské spotřeby – 0,1 procenta u vepřového masa a 1,5 procenta u hovězího masa. Zásadní je, že vývozci z Mercosuru musí splňovat stejně přísné normy jako evropští výrobci. S cílem zajistit, aby tomu tak vždy bylo, jsme se dohodli na přísnějších kontrolách a užší spolupráci s místními orgány v zemích Mercosuru.

Jakmile se dohoda začne uplatňovat, Evropská komise bude pozorně sledovat vývoj na trhu, zejména pokud jde o odvětví zemědělství. Zajistíme, aby partnerství s Mercosurem bylo přínosem jak pro evropské zemědělce, tak pro evropské spotřebitele. Pro případ, že by provádění nové dohody mělo negativní dopad na odvětví zemědělství v Evropě, což nepředpokládáme, máme v úmyslu vytvořit rezervu v hodnotě nejméně jedné miliardy eur. To je pojistka pro naše zemědělce a pro naše venkovské oblasti. A společně se zástupci evropského zemědělství zavedeme nová opatření, která pro ně zjednoduší a omezí byrokracii.

Dohoda je rovněž dobrou zprávou pro evropská průmyslová odvětví, která jsou závislá na surovinách ze zahraničí. Poptávka po kritických nerostných surovinách potřebných pro čisté a digitální technologie se do konce desetiletí ztrojnásobí. Již dnes jsme svědky celosvětového závodu o kontrolu jejich produkce a obchodování s nimi. Země Mercosuru patří k největším světovým producentům lithia, železné rudy, niklu a dalších. Díky tomuto novému partnerství dojde ke snížení nebo zrušení vývozních daní. Odstraní se také vývozní omezení a monopoly. A rozšíří se paleta našich dodavatelů a sníží naše nadměrná závislost. Dohoda mezi EU a Mercosurem posílí konkurenceschopnost Evropy ve všech oblastech, jak v oblasti dovozu, tak v oblasti vývozu.

Ekonomické důvody pro tuto dohodu jsou jasné. Pro Evropu však obchodní dohody nejsou důležité pouze z hlediska ekonomiky. Tato nová dohoda je geopolitickou nutností. Obchodní partnerství jsou způsob, jak budovat a posilovat společenství založená na sdílených hodnotách. To platí i pro naše partnerství s Mercosurem. Máme toho mnoho společného – historii, kulturu a jazyky. Sdílíme přesvědčení, že změna klimatu je klíčovou výzvou naší doby. Dohoda tak odráží náš společný závazek v rámci pařížské klimatické dohody a boje proti odlesňování. Evropská unie a Mercosur rovněž věří, že mezinárodní spolupráce je skutečným motorem pokroku a prosperity. Zatímco ostatní světové mocnosti se pohybují opačným směrem, my jsme se rozhodli vydat cestou spolupráce a zasadit se o svobodnější a spravedlivější obchod.

Dnešek je pro Evropu a Mercosur významným dnem. Celá generace vedoucích představitelů roky pracovala na tom, aby dosáhla dohody s co nejlepšími podmínkami pro Evropu. Nyní nastal čas, aby budoucí generace – spotřebitelé, podniky, rodiny a zemědělci – začaly těžit z jejích výhod. Tato dohoda představuje konkrétní krok ke splnění našeho společného cíle – posílit konkurenceschopnost Evropy.

Baví vás číst názory chytrých lidí? Odebírejte newsletter Týden v komentářích, kde najdete výběr toho nejlepšího. Pečlivě ho pro vás každý týden sestavuje Jan Kubita a kromě jiných píší Petr Honzejk, Julie Hrstková, Martin Ehl a Luděk Vainert.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist