Pražský index PX je pro investory zajímavý hlavně díky dividendám bank a ČEZ. Přestože loňský rok nebyl pro banky tak skvělý jako rok předchozí, rozhodly se Moneta i Komerční banka přistoupit k navýšení dividendy zvýšením výplatního poměru.

Moneta mění svou dividendovou politiku a počínaje letoškem chce akcionářům vyplatit přibližně 90 procent čistého zisku. Podmínkou dlouhodobě vyššího výplatního poměru je plnění finančních cílů banky a také schválení kroku regulátorem. Akcionáři se v případě dobrých výsledků mohou těšit minimálně na 9 korun na akcii.

Moneta i ostatní banky budou v letošním roce čelit tlaku na čisté úrokové marže podobně jako tomu bylo ve čtvrtletích dříve. Nicméně s klesajícími úrokovými sazbami ČNB vzroste úvěrování spotřebitelů a odliv prostředků ze spořicích účtů a termínovaných vkladů na běžné účty, tedy úrokové marže bank by se měly postupně od druhé poloviny roku zlepšovat. Výrazný nárůst čisté úrokové marže u Monety však nelze očekávat, protože banka potvrdila své odhodlání k navyšování depozit, což bude možné jen díky atraktivním úrokovým sazbám.

Komerční banka vyplatí pak za loňský rok 100 procent svého čistého zisku. Takto mimořádně vysoký výplatní poměr volí díky silné kapitálové pozici a také pozitivnímu výhledu na splácení tuzemských spotřebitelů. Za rok 2024 by měla být dividenda rovněž 100 procent, nicméně od roku následujícího pak dojde ke snížení výplaty akcionářům na 65 procent čistého zisku.

Mírně odlišná situace je u rakouské banky Erste. Ta je především závislá na vývoji úrokových sazeb v eurozóně, ale i ve státech mimo ni, kde působí. Trend vývoje očekávám u Erste stejný jako v případě ostatních českých bank. Kvůli sazbám v eurozóně však bude ale o něco málo zpožděný, protože první snížení trh očekává až v červnu letošního roku. 

Významně se na růstu dividendového výnosu pražského indexu podílí energetický gigant ČEZ. Rekordní dividenda jako za rok 2022 se ovšem letos ani příští rok opakovat nebude. Nejvýznamnější překážkou je aktuálně pro ČEZ pokles cen elektřiny, u kterého očekávám jeho pokračování. S klesajícími cenami elektřiny klesá i cena emisní povolenky, což pomůže ČEZ uspořit. Pokud by ČEZ dosáhl horní hranice výhledu čistého zisku a vyplatil horní hranici ve své dividendové politice, akcionáři by se mohli dočkat dividendy kolem 53 korun na akcii.

Chcete dostávat investiční texty do e-mailové schránky?

Přihlaste se pravidelnému odebírání investičního newsletteru Peníze HN, kde naleznete naše původní analýzy, tipy na dobré čtení nebo glosy analytiků.

newsletter Peníze

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist