Byl jsem zrovna u toho, když PR manažer Floridy Panthers donesl do kabiny papír se seznamem otázek pro Jaromíra Jágra. Byly z nějakého fanouškovského serveru, jehož jméno jsem zapomněl, ale dobře si pamatuji moment, jak se legendární hokejista zatvářil, když se dostal k otázce, proč na dresu nosí číslo 68. „Na to jsem odpovídal snad tisíckrát,“ procedil mezi zuby a naštvaně vrátil papír piáristovi.
Češi dobře vědí, že číslo na zádech, které stále nosí v zápasech extraligového Kladna, symbolizuje rok, kdy ruské tanky rozmetaly v Československu nádech svobody. Jágrova rodina to neměla za komunismu jednoduché – režim jako politické nepřátele stíhal oba jeho dědečky, protože odmítali vstup do JZD, oba byli zavření ve vězení. Komunisté rodině zabavili majetek a dospívající děti nenechali studovat.
Jak Jágr popisoval mimo jiné ve své životopisné knize, o komunistických příkořích mu často vyprávěla babička. Stejně jako o dědečkovi, který v roce 1968 zemřel. I na jeho počest si po příchodu do NHL zvolil číslo 68. To se už jako nastupující hokejová hvězda potkával s americkými prezidenty včetně Ronalda Reagana, jehož fotku si jako dvanáctiletý vložil za obal žákovské knížky jako symbol odporu proti ruské zlovůli.
Číslo 68 se stalo synonymem pro Jágra, stejně jako je Nagano pro Čechy synonymem úspěchu, víc než jen názvem jednoho města v Japonsku. O to víc zarážející je, co jako majitel kladenského klubu, který převzal po svém otci, nyní provedl. Angažoval slovenského brankáře Júliuse Hudáčka, od kterého daly všechny slušné evropské kluby ruce pryč.
Dřív jsem chtěl být nejlepší, za každou cenu. Teď chci bejt jen šťastnej, říká Jaromír Jágr v mimořádném rozhovoru o životě
Po začátku války na Ukrajině, kdy ještě Hudáček v dresu Sparty na charitativním utkání vítal v plné O2 areně ukrajinské uprchlíky, totiž odešel do KHL. V ruské hokejové soutěži se mu líbilo, netajil se obdivem k ní, říkal, že se tam se začátkem invaze nic nezměnilo a fanoušky v arénách „vyzdobených“ válečným písmem Z bavil furiantskými kousky po vyhraných zápasech. O tom, že Vladimir Putin používal KHL k vlivové expanzi – pražský HC Lev toho budiž nedávnou památkou – není pochyb, stejně jako o tom, že ji nyní používá k válečné propagandě.
Mezi všechny slušné evropské kluby se po chvilce váhání zařadil i Hradec Králové, vlastněný majitelem Mountfieldu, který o angažování Hudáčka před pár měsíci uvažoval. Nevole fanoušků a domácího hokejového prostředí ho odradila. Kladno se ovšem hokejového žoldáka neštítí a Jágr v tom jako kladenský šéf hraje hlavní roli.
Když se ho redaktoři Blesku přijeli zeptat, proč mu Hudáčkova minulost, na rozdíl od fanoušků a mnoha expertů, nevadí, vytáčel se jako dvanáctiletý školák. „Myslíš, že mám čas číst noviny? Myslíš, že mám čas na sociální sítě?“ vyhýbal se jasné odpovědi, načež vedl dlouhou přednášku o životě, Bohu a šéfování klubu, aniž by smysluplně odpověděl na jedinou otázku.
O něco přímočařejší byl bývalý reprezentant a nynější kladenský útočník Radek Smoleňák, který Hudáčkův příchod pomohl zprocesovat. „Já koukám na nás. Tak, abychom vyhrávali zápasy. Kdybych měl hrát jenom s tím, kdo má stejné politické vidění jako já, tak by všechny týmy, kde jsem v životě hrál, vypadaly jinak. Politiku popravdě vůbec neřeším.“
Jenže tohle nejsou Otázky Václava Moravce. Tohle je válka. Agresivní invaze do cizí země, která zabila a dále zabíjí tisíce žen a dětí a miliony jich ze svých domovů vyhnala.
Když Jágr v roce 2011 nechal kladenský klub přejmenovat na Rytíře, představoval novinářům, kdo hokejoví rytíři jsou. Prý ti, kdo
– mají statečnost, čest a víru v srdci,
– respekt si chtějí zasloužit,
– hrají vždy fair-play.
Kladenští fanoušci, nebo minimálně část z nich, si to evidentně vzali k srdci, když v souvislosti s Hudáčkovým příchodem vyhlásili bojkot. A rozum na správném místě má jistě i někdejší kapitán národního týmu Jakub Voráček, dlouholetý zastánce svobody a demokracie, který se podle všeho rozhodl z kladenské střídačky zmizet, když se na ní nový brankář objevil.
Jágr – jak všichni dobře vědí – všem tyká. I mně samozřejmě během let a mnoha rozhovorů tykal a já jemu, takže si to dovolím i teď, takhle na dálku.
Jaromíre, pamatuješ si na to ještě? A víš, že máš stále na zádech číslo 68?
Aktualizace: Rytíři Kladno v pátek před čtvrtou hodinou odpolední na svém webu oznámili, že brankář Hudáček v klubu skončil. „Toto rozhodnutí jsme učinili po zvážení všech aspektů souvisejících s jeho angažováním. Dospěli jsme k závěru, že pokračování spolupráce není ani v zájmu klubu, ani v zájmu hráče," napsalo vedení Kladna v prohlášení.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist