Peníze přestaly být jakkoliv napojené na zlato od roku 1971. Další dekády centrální banky v různých vlnách hledaly kritéria, podle kterých by dělaly svoji měnovou politiku. Následně v některých došli k závěru, že držba zlata v trezorech je nákladná, k ničemu ho nepotřebují a začali jej masivně, a dokonce koordinovaně prodávat. Tento trend se nevyhnul ani České národní bance, která v letech 1997 a 1998 prodala 56 tun ze 70 tun zlata, které původně měla.

Po roce 2008 se měnová politika pustila do řady experimentů – od nulových a záporných sazeb až po zvětšování bilance přes nákupy široké palety finančních aktiv. Poslední dva roky přináší obrat nejen v nárůstu úrokových sazeb, ale centrální bankéři ve více ohledech téměř negují řadu kroků, které dělali poslední dekády.

První novinkou je, že úrokové sazby by v budoucnu měly být standardně vyšší než inflace. Vedle toho centrální banky začaly různými cestami snižovat své bilance a některá aktiva už nechtějí držet vůbec.

Celosvětově začínají nakupovat zlato a nahrazovat jím v bilanci jiná aktiva. V současnosti se téměř rozjíždí zlatá horečka. Před 20 až 30 lety centrální banky globálně prodávaly zlato tempem od 200 do 300 tun ročně. Kolem roku 2010 se prodeje zastavily a bankéři začali provádět první nákupy. Ty vloni dosáhly 1100 tun. Letos jen za první tři kvartály do trezorů centrálních bank přibylo 800 tun zlata a pravděpodobně půjde o nový rekordní výsledek.

Regionálně jsou kupci pestře rozčlenění, letos je na prvním místě Čína a na druhém Polsko, které jen letos nakoupilo 100 tun zlata a chce v něm držet pětinu své bilance. ČNB se šesti tunami je letos šestým nejaktivnějším kupcem.

Centrální banky přitom nemají k těmto nákupům žádný speciální monetární důvod. Někde svoji roli může hrát geopolitika, a to včetně snížení expozice na dolar, někde jde o diverzifikaci bilance. Možná v tom jde i vidět znak toho, že doba experimentů v měnové politice je pryč. Možná i chuť na tyto pokusy co nejdříve zapomenout.

Bude tak zajímavé sledovat, jaké všechny další změny v centrálních bankách nastanou. Zda nákupy zlata jsou izolovaný krok, či součást širších změn v měnové politice.

Chcete vědět, co se děje v české a světové ekonomice? Co si o aktuálních trendech myslí lidé z byznysu, majitelé firem a jejich šéfové? Každý týden v pátek vám naši top autoři přinášejí výběr toho nejlepšího a pohled z byznysové strany. Odebírejte Byznys newsletter.

Chcete dostávat investiční texty do e-mailové schránky?

Přihlaste se pravidelnému odebírání investičního newsletteru Peníze HN, kde naleznete naše původní analýzy, tipy na dobré čtení nebo glosy analytiků.

newsletter Peníze

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist