Mantra americké centrální banky ohledně úrokových sazeb znějící „výše a déle“ stála v posledních týdnech investory hodně peněz. Akciový index S&P 500 ztratil v září přes pět procent, obdobně zlato a 30leté americké státní dluhopisy dokonce odepsaly přes šest procent. Šéf Fedu Jerome Powell jde vskutku zarputile ve stopách Paula Volckera, svého předchůdce z 80. let, a překvapuje většinu investorů.

Dluhopisy opět nezafungovaly jako diverzifikace pro případ výprodeje akciového trhu. Naopak zůstávají epicentrem problémů. A poslední výprodeje opět přepisují historické tabulky. Podle analytiků Bank of America je aktuální pokles amerických dlouhodobých státních dluhopisů největší v historii USA. Překonal i dosavadní rekordní ztráty z let 1835, 1860 a nechvalně známých inflačních 70. let minulého století.

Ztráty již dokonce dosáhly rozměrů srovnatelných s propady amerických akcií při globální finanční krizi v roce 2008, tedy přes 50 procent. Rekordmanem je zřejmě rakouský stoletý státní dluhopis, který od vrcholu připravil své držitele již o 74 procent.

Za pozornost stojí, s jakým bohorovným klidem danou situaci sledují držitelé dluhopisů, které se neobchodují. Obvykle vidí situaci tak, že tyto „papírové“ ztráty se jich netýkají, protože přece daný cenný papír drží do splatnosti, a dostanou tedy všechny úroky i jistinu.

Proč tedy neplatí stejná logika pro držitele obchodovaných státních dluhopisů? Z jakého důvodu se na dvě úplně stejná aktiva vztahují odlišná ekonomická pravidla? Nevztahují. Háček spočívá v tom, že držitel nelikvidního dluhopisu bude až do splatnosti inkasovat mizerný výnos zafixovaný v době nákupu, zatímco jinde by nyní mohl své peníze zhodnocovat o tři, čtyři nebo i více procent každý rok.

Při desetileté splatnosti to může představovat i desítky procent investované částky. Právě o tolik klesla cena dluhopisů obchodovaných. Majitelé neobchodovaných dluhopisů zchudli úplně stejně, jen si to neuvědomují nebo nechtějí připustit. Jako kdybychom v autě rozbili kontrolku paliva a tvářili se, že se nás spotřeba netýká.

Chcete vědět, co se děje v české a světové ekonomice? Co si o aktuálních trendech myslí lidé z byznysu, majitelé firem a jejich šéfové? Každý týden v pátek vám naši top autoři přinášejí výběr toho nejlepšího a pohled z byznysové strany. Odebírejte Byznys newsletter.

Chcete dostávat investiční texty do e-mailové schránky?

Přihlaste se pravidelnému odebírání investičního newsletteru Peníze HN, kde naleznete naše původní analýzy, tipy na dobré čtení nebo glosy analytiků.

newsletter Peníze

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist