Světové ceny základních zemědělských plodin v úterý podražují, a to v reakci na zničení Kachovské přehrady na Ukrajině. Trhy se obávají zaplavení i poškození sýpek a sil na toku řeky Dněpr. Hrozí totiž rozsáhlé plesnivění uskladněného obilí a dalších zemědělských plodin. Ukrajina přitom patří k předním světovým obilnicím.

Termínové kontrakty na pšenici na burze v Chicagu stouply v reakci na zničení přehrady zhruba o tři procenta. Podražily také termínové kontrakty na kukuřici.

Trhy se obávají nejen zničení velkého objemu ukrajinské úrody. Vnímají také to, že útok na přehradu představuje další stupňování již přes patnáct měsíců trvajícího konfliktu. Zvyšuje se proto i nejistota na světových trzích.

Dopad zničení přehrady bude trvalejší. List Kyiv Independent cituje z analýzy poradenské společnosti Agroanalysis. Podle ní v důsledku destrukce vodního díla a souvisejícího nedostatku dodávek vody, který nyní bude zasažené oblasti dlouho sužovat, přijdou například pěstitelé zeleniny o 20 tisíc hektarů půdy. Jen v Chersonské oblasti se tak objem produkce zeleniny vrátí do doby zhruba před pěti lety, během nichž se podařilo výrazně pokročit v rekultivaci tamního zemědělství.