V Maďarsku si za evropské peníze pořídili stezku korunami stromů a chyběla jim maličkost: stromy. Že vám to připomíná bazén v obci bez zdroje vody nebo jiné podobné kauzy z nedávné minulosti? Samozřejmě jsem se tomu zasmál, ale zároveň mě z toho mrazí. K čemu to vede? Jaký závěr si nutně každý čtenář udělá? Že jsou dotace k ničemu, že je to špína, že to pokřivuje normálně fungující trh.

Obrázek

Jsem součástí poradenského týmu, který pomáhá vládám, samosprávám a podnikům hodnotit programy a realizovat své strategie. To neznamená vymyslet skvělé řešení, ale uskutečnit v dané situaci řešení nejlepší možné. Jeho součástí mohou být také dotace. Ty nejsou a priori zlé nebo dobré, je to nástroj v rukou lidí. Dotacemi se vlády snaží ovlivnit strategické směřování investic směrem, který bude dlouhodobě pro naši společnost přínosný. Zajistit lepší vzdělání a přístup k informacím, vyrovnat rozdíly mezi regiony, integrovat vybrané sociální skupiny, podpořit udržitelné podnikání, transformovat vybrané obory na nové technologie. Shrnuto, zkvalitnit veřejnou intervenci.

Zbývá vám ještě 60 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Baví vás číst názory chytrých lidí? Odebírejte newsletter Týden v komentářích, kde najdete výběr toho nejlepšího. Pečlivě ho pro vás každý týden sestavuje Jan Kubita a kromě jiných píší Petr Honzejk, Julie Hrstková, Martin Ehl a Luděk Vainert.