Čínský lídr Si Ťin-pching byl v pátek potřetí zvolen prezidentem. Volba to nebyla napínavá, získal 100 % hlasů zástupců všečínského lidového shromáždění. Nač bychom však nyní měli upřít pozornost, je plán rozsáhlých reforem strany a vlády, který prezident Si představil o týden dříve.

Jeho cílem je zásadní posílení čínské nezávislosti a technologické soběstačnosti. Plán reforem dává odpověď na to, jak Čína vidí svou budoucnost a roli v globálním řádu. Je to odpověď, která je pro Evropu znepokojivá, neboť přesně zapadá do procesu globálního odpojování, který ještě urychlila ruská invaze na Ukrajinu.

Obrysy toho, co globální odpojování znamená pro naši budoucnost, byly dosud poněkud rozmazané, nyní však začínají vystupovat z mlhy a je to pohled pro otrlé: vidíme svět, který je hluboce rozdělený, pohyb zboží, kapitálu, ale i lidí je zpomalován, dochází k vytváření paralelních – či dokonce nezávislých – geopolitických a geoekonomických struktur. V tomto fragmentovaném prostředí bude Evropa bojovat o své místo na slunci jen velmi obtížně.

Zbývá vám ještě 80 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Baví vás číst názory chytrých lidí? Odebírejte newsletter Týden v komentářích, kde najdete výběr toho nejlepšího. Pečlivě ho pro vás každý týden sestavuje Jan Kubita a kromě jiných píší Petr Honzejk, Julie Hrstková, Martin Ehl a Luděk Vainert.