Vládní poslanci odeslali do Poslanecké sněmovny návrh, aby Státní fond dopravní infrastruktury mohl emitovat vlastní dluhopisy. Na první pohled se toto může jevit jako neškodná technická změna, ve skutečnosti jde však o velmi problematické opatření, které významně snižuje efektivnost a transparentnost veřejných financí.

Potřeba emitovat dluhopisy je důsledkem podoby státního rozpočtu na letošní rok. Státní fond dopravní infrastruktury totiž není dlouhodobě schopen ze svých vlastních příjmů (např. výnosy z mýta a části daně z pohonných hmot) a dotací z EU pokrýt všechny své výdajové požadavky. V minulosti byl proto vzniklý deficit zpravidla plně pokryt dotací ze státního rozpočtu. Fond tak hospodařil vyrovnaně a celková nerovnováha veřejných financí na státní úrovni byla manifestována v deficitu státního rozpočtu a jeho vývoj v čase bylo možné korektně srovnávat.

Zbývá vám ještě 70 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Baví vás číst názory chytrých lidí? Odebírejte newsletter Týden v komentářích, kde najdete výběr toho nejlepšího. Pečlivě ho pro vás každý týden sestavuje Jan Kubita a kromě jiných píší Petr Honzejk, Julie Hrstková, Martin Ehl a Luděk Vainert.