Loni ceny komodit vzrostly o 27 procent a bezpečně se tak staly nejvýnosnějším aktivem. Mnohé možná překvapí, že komodity byly číslem jedna i v roce předcházejícím, a to s ještě vyšším zhodnocením. V roce 2021 si připsaly 46 procent a převálcovaly tak i rychle rostoucí akcie, které se vzpamatovávaly z propadů při vypuknutí pandemie.

Již několik desetiletí neobsadily komodity první příčku pomyslného investičního pelotonu ve dvou letech po sobě a to stojí za pozornost. Nabízí se otázka, zda i v letošním roce mají ceny komodit šanci na solidní růst, nebo dokonce završení pomyslného hattricku.

Pro další pokračování vzestupného trendu lze nalézt řadu argumentů. Sektor nejdůležitější – ropa a další energie – bude i nadále podporován nízkými investicemi do těžebních kapacit jako v mnoha předchozích letech. Fosilní paliva byla a zřejmě i dále budou na pranýři a tuto volbu platíme všichni, například v podobě másla za 60 korun.

Ropný kartel OPEC v minulém roce dal jasně najevo, že případný pokles ceny ropy má své limity, kterých zřejmě již dosáhl. Zemědělské komodity jsou s cenami energií velice úzce propojené. Do zajímavé fáze se dostávají ceny drahých kovů. Zlato i stříbro obnovují růstové trendy a nemalou roli zde hraje vnímání jejich monetární role. Od okamžiku konfiskace ruských devizových rezerv v minulém roce se zintenzivňují snahy mnoha zemí o větší nezávislost na americkém dolaru.

I průmyslové kovy a další komodity se obracejí vzhůru v souvislosti s otevřením Číny, která je největším spotřebitelem komodit světa. Na druhou stranu ale nelze podcenit očekávaný výrazný ekonomický útlum v USA a Evropě, který by mohl být pro komoditní ceny zásadní brzdou.

Klíč k zodpovězení výše položené otázky tak v letošním roce mohou opět držet státní úředníci. Pokud za pár měsíců oznámí, že zvítězili nad inflací a je potřeba měnově a rozpočtově stimulovat chřadnoucí ekonomiku, můžeme si být jisti, kterým směrem ceny komodit zamíří.