Kryptoměny a další kryptoaktiva si od pandemie užívaly roky růstu až do minulého roku, kdy došlo k prudkému propadu celého jejich ekosystému. I když má být jedním z hlavních principů kryptoměn myšlenka decentralizace (žádný subjekt není ve vedení a žádný hráč nemůže destabilizovat ostatní), rok 2022 nejednou ukázal, že ekosystém digitálních aktiv je podstatně propojenější a koncentrovanější, než si možná uvědomovali i jeho největší hráči.

Euforie na kryptoměnovém trhu trvala od druhého čtvrtletí roku 2020 do posledních měsíců roku 2021. Vznikla v průběhu pandemie covidu-19, kdy země po celém světě poskytovaly finanční podporu, aby zmírnily negativní ekonomické dopady pandemie. Na globálních trzích tak došlo k výraznému přílivu kapitálu. To zvýšilo ochotu lidí riskovat a příliv finančních prostředků od institucionálních investorů na trhy s kryptoměnami se výrazně zvětšil. V době vrcholu dosáhla cena bitcoinu rekordní výše přes 68 000 USD a tržní kapitalizace celého trhu kryptoměn tří bilionů USD, což se zhruba rovná HDP Spojeného království.

Zbývá vám ještě 80 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Baví vás číst názory chytrých lidí? Odebírejte newsletter Týden v komentářích, kde najdete výběr toho nejlepšího. Pečlivě ho pro vás každý týden sestavuje Jan Kubita a kromě jiných píší Petr Honzejk, Julie Hrstková, Martin Ehl a Luděk Vainert.