Tohle je záznam online přenosu prezidentské debaty! V TV Nova proti sobě od dvaceti hodin poprvé nastoupili všichni tři favorité Petr Pavel, Danuše Nerudová a Andrej Babiš. Čekali jsme s napětím, s čím vystartuje právě tento borec, pro kterého je to první ostrý střet, zatím vystupoval jen v tréninkovém tempu převážně na vlastních stadionech jako MFD a Lidové noviny nebo ve spřízněných arénách jako kulturák v Brně.

Zajímavé bylo sledovat, i co předvede Danuše Nerudová, která v posledních dnech není ve formě. V tabulce se propadla na třetí nepostupové místo a musí od první minuty útočit, aby si uchovala šanci na postup do finále.

Petr Pavel mohl hrát ze zajištěné obrany, ale ani on nemá nic jistého.

Jak to dopadlo? Debatu online komentovali Petr Honzejk a Ondřej Leinert. Užijte si to i zpětně!

On-line reportáž

Vypnout obnovování
22:21
Ticho léčí, dobrou noc

Leinert: Protože jsem si na chodbě vyslechl, jak debatu hodnotí samotní kandidáti, tak se s vámi před Terminátorem ještě podělím.

Nerudová: "Hodnotím ji velmi pozitivně, ukázala jsem, o co bojuji. Aby se lidem v naší zemi žilo dobře." Nerudová si nemyslí, že by vůči Babišovi byla útočná. Na dotaz slovenského reportéra řekla, že si velmi váží prezidentky Zuzany Čaputové. Na svoje nedávná nepěkná slovíčka z Rozhlasu, že Čaputová bojovala proti skládce, zatímco ona řídila univerzitu o 1500 zaměstnancích, už zřejmě zapomněla.

Pavel: "Andrej Babiš nepřekvapil. Nijak se nezměnil, ta přívětivá tvář, kterou nasadil pro kampaň, je jenom tvář pro kampaň. Pokud jde o vyjadřování, vždycky jsem byl úsporný. Voliči jsou už možná přesyceni přemírou slov," komentoval svoje úsporné vystoupení, v němž se ozýval s přehledem nejméně.

Babiš: "Já jsem si to užil. Jsou to provládní kandidáti, teoretici, kteří ani neví, o čem mluví," hodnotil debatu bývalý premiér. Pokud by postoupil, tak do další televizní debaty už prý určitě přijde. Zmínil ovšem jen Novu a Primu. Glosoval také komentáře Nerudové ohledně účetnictví Agrofertu. "Nevím, proč se vyjadřuje, já žádnou firmu nemám." A došlo i na kandidáta SPD Jaroslava Baštu. "Pan Bašta lže, žádnou vládu nemůže odvolat." Strategie SPD podle Babiše je postavena na neustálých lžích.

Celkově za mě: Babiš debatu zvládl. Bylo to jedno z jeho lepších vystoupení, vyslovených dada jakešovských výroků, jako byl ten o vojácích, kteří hrají na hudební nástroje, bylo jen pár. Přinejmenším svoje voliče v této diskusi určitě oslovil, image "já jsem zkušený politik, zatímco oni teoretici" může fungovat. Nerudová příjemně překvapila, po mizerném výkonu na Primě a matném v ČT tohle bylo její s přehledem nejlepší vystoupení. Poprvé nepůsobila jako snaživá, až otravná, opisující žačka, ale dalo se říct, že je profesorka. Asi už to však přišlo příliš pozdě. A generál jel natolik udržovací taktiku, že mu nezbývá než doufat, že jeho voliči byli pro něho rozhodnutí už před debatou na Nově. A dnes to vzali tak, že ticho léčí. 

Tímto vám přejeme klidnou noc.

21:52
Díky, nashle, teď Terminátor!

Díky, že jste sledovali náš prezidentský online, nyní na Nově začíná Terminátor III - Vzpoura strojů, takže dobrá možnost se uklidnit při něčem umírněném. Mějte se fajn a na shledanou při dalších politicko-sportovních přenosech!

21:50
Hodnocení: Babiš pro své voliče výborně, Pavel až příliš bohorovně, Nerudová dobře, ale ne dost

Honzejk: Celkově. Babiš byl na začátku defenzivní, není divu, protože covidová katastrofa a celkové výsledky jeho vlády se hájí těžko. Postupně ale přecházel do ofenzivy, představoval se jako zásadní odpůrce vlády, protikandidáty portrétoval jako její loutky. Dokázal zvýrazňovat svou kompetenci a zkušenosti z praktické politiky, ať už to zamená cokoli. Velmi dobře zabrnkal na strunku současného naladění české společnosti, která je stále unavenější válkou na Ukrajině, a zároveň polechtal národní vytahovačnost tvrzením, že by uspořádal na Hradě mírový summit. To je sice nesmysl, ale má to titulkový potenciál. Babiš celkově vzhledem k perspektivě druhého kola získával.
Pavel zpočátku působil rozumně, uvážlivě, uměřeně, dokonce přenechával čas soupeřům. Ale přehnal to. Postupně začal působit až unaveně, jako by ho debata moc nezajímala, výkon nebyl katastrofa, ale nic moc.
Nerudová potřebovala hodně získat. Dařilo se jí útočit proti Babišovi, odkopala ho po ekonomické stránce, dobrý výkon. Jenže potřebuje získávat zejména proti Pavlovi. Zřejmě zbrzdila svůj pokles, nastartovala se, ale stačit to asi nebude.

21:44
Už to bude končit, ale za 14 dní se uvidíme na Nově zase

Leinert: Debata se chýlí ke konci. Štáb TV Nova nás poprosil, zda bychom od televize, v níž přenos sledujeme, mohli přejít na chodbu, kde budou procházet kandidáti. Zbytek debaty, která je na poměry komerční TV velmi veřejnoprávní, už tedy neuvidím a neokomentuji. Ale za 14 dní se nejspíš uvidíme zase. Podle štábu TV Nova zřejmě kandidáti, kteří postoupí do druhého kola, zakončí kampaň opět ve čtvrtek večer na Nově.

21:36
Přece jen něco dobrého na Zemanovi našli

Leinert: Zeman z toho nevyšel tak zle. Nerudová ho chválí za cesty do regionů, byť od té poslední - na chalupu na Vysočinu - utekly už skoro čtyři roky. A Pavel zmiňuje, že zčásti dobré byly Zemanovy snahy o ekonomickou diplomacii, byť s tou orientací na Čínu, Rusko se to zas tak moc nepovedlo.

21:35
Nebudu lhát!

Andrej Babiš prohlásil, že když bude zvolen, nebude lhát. Chtěl jsem k tomu napsat nějaký komentář, ale pak mně došlo, že na to nemám.

 

21:35
Teď to přijde. Kandidáti musí přemýšlet, v čem by navázali na Zemana

Leinert: Prezidentští kandidáti teď odpovídají na otázku, co by rádi zachovali po Miloši Zemanovi. Tohle bude těžké. Když byl Babiš na podobnou věc dotázán naposledy, během stranické talkshow v Kladně s poslancem ANO Alešem Juchelkou, dlouze se zamyslel, a nic ho nenapadlo. Nakonec si vzpomněl, že Zeman je "výtečný rétor". Jak v tomhle chce Babiš navázat, už by však asi bylo na jinou diskusi.

21:32
Tohle je hodně dobrý postřeh kolegy Honzy Kubity
21:22
Když voják, tak má hrát na hudební nástroj

Leinert: "Lidi nechtějí válku. Nechtějí." Má pravdu, Babiš, má pravdu. S dalšími postřehy šéfa ANO o zahraniční politice už je to slabší. Co chtěl říct tím, že jedna ze zemí EU má 800 vojáků, z nichž třetina hraje na hudební nástroje, nejspíš neví ani on sám.

21:22
Já vyjednám mír! To je tak blbý, že se to bude líbit

Honzejk: Babiš by vyjednal mír! A uspořádá mírový summit na Pražském hradě! Skvělé. Nerudová mu připomíná, že byl proti sankcím proti Rusku, čímž nahrál Putinovi. Pavel realisticky připomíná, že Česko rozhodně nemá sílu samo něco vyjednat. "Vy dva jste teorici, nebyli jste v politice, já tam byl, Česko může být lídr!" na to Babiš. Je to tak blbý, že se to bude líbit. 

Zajímají vás další kvalitní články z Hospodářských novin? Výběr těch nejúspěšnějších posíláme každý všední den večer v našem newsletteru 7 v SEDM, který si můžete zdarma přihlásit.