Hlavním tématem na finančních trzích letos byla vysoká inflace, která je kombinací nabídkových šoků v podobě problémů v dodavatelských řetězcích a růstu cen energií a zároveň silné poptávky díky fiskální a měnové politice.

Vzhledem k velmi štědré reakci vlád na pandemii byla podpora centrálních bank nesmyslně velká a hlavně příliš dlouhá. Pod rukama centrálním bankéřům probíhala hypoteční, akciová nebo kryptoměnová mánie. Virtuální NFT tokeny se obchodovaly za miliony dolarů a třeba v Itálii se prodala neviditelná socha za 15 tisíc eur. Úrokové sazby v hlavních regionech však zůstaly na nule a pokračovalo tištění peněz, tedy kvantitativní uvolňování.

Odložená spotřeba, nabídkové šoky a bubliny na aktivech se letos projevily ve spotřebitelských cenách. Centrální banky se konečně probudily, načež začaly růst výnosy na dluhopisovém trhu a valuační excesy se postupně čistí.

Co čekat a jak nastavit portfolio na příští rok? Hlavní téma bude nyní pokles inflace. Problémy v dodavatelských řetězcích odeznívají, komodity již většinově sestoupily z rekordních výšin a ceny námořní přepravy z Asie jsou na úrovni před pandemií. Poptávkovou část inflace pak ztlumí globální recese a probíhající pokles cen aktiv.

Méně likvidní třídy aktiv jako nemovitosti nebo private equity se teprve začínají přeceňovat směrem dolů. Po dlouhých letech již naopak nabízí solidní výnos dluhopisy. Výnosy budou časem s ustupující inflací klesat a dluhopisy se tak mohou zároveň přecenit směrem nahoru.

U hlavních akciových indexů bude úspěchem stagnace. Pokles výnosů na dluhopisech sice podpoří jejich ocenění, ale zisky firem budou kvůli recesi pod tlakem. Je tak nutné dobře vybírat. Například mezi dodavateli některých nezbytných zdravotních přístrojů, jejichž hodnota letos výrazně poklesla, ale na které nebude mít recese zásadní vliv a jejichž zisky byly poslední dobou pod tlakem kvůli zmiňovaným problémům v dodavatelských řetězcích.