Andrej Babiš prohlásil, že komunální a senátní volby mají být referendem o vládě. Povedlo se mu ho vyvolat a vyhrát? Spíše ne. Pokud bychom přistoupili na tezi, že skutečně šlo o referendum, skončilo spíš plichtou. ANO dosáhlo sice o něco lepšího výsledku než ve volbách před čtyřmi lety. Ale vzhledem k tomu, že Česko čelí nejkomplikovanější ekonomické situaci za celou dobu své existence a demokratické vládní strany zákonitě ztrácejí, Babiš výsledek voleb za kdovíjaký úspěch považovat nemůže. Anoistická tsunami, podobná té oranžové z roku 2008, ke které se Babiš upínal, se nekonala. Neznamená to ale, že by vládní partaje mohly být v klidu, protože z výsledků voleb je možné dešifrovat jiné nebezpečí.    

Nejprve ale k onomu „referendu“. Pokud jde o senátní volby, z hnutí ANO postoupilo ze sedmadvaceti obvodů do druhého kola 17 kandidátů, plus jeden vyhrál už v kole prvním. To vypadá na první pohled impozantně. Ovšem v naprosté většině obvodů bude v druhém kole proti kandidátovi ANO stát kandidát vládní koalice. Jak to dopadne? Vodítkem nám budiž historická zkušenost. V posledních senátních volbách postoupilo do druhého kola devět anoistů a nakonec v Senátu zasedl jeden jediný. Nyní můžeme očekávat podobný vývoj jako před dvěma lety, takže ANO nakonec zřejmě získá dva, maximálně tři senátní křesla. Což bude stačit právě jen na zachování stávající síly v horní komoře, protože ANO tři křesla obhajovalo. Žádný zázrak to není.

Zbývá vám ještě 80 % článku
Předplatné za 30 Kč
  • První 2 měsíce za 30 Kč měsíčně, poté za 159 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Baví vás číst názory chytrých lidí? Odebírejte newsletter Týden v komentářích, kde najdete výběr toho nejlepšího. Pečlivě ho pro vás každý týden sestavuje Jan Kubita a kromě jiných píší Petr Honzejk, Julie Hrstková, Martin Ehl a Luděk Vainert.