Letní měsíce byly napříč Evropou ve znamení pokračujícího růstu inflačních tlaků. Obdobný vývoj byl patrný i jinde. Centrální banky ve velkých vyspělých ekonomikách přeřadily tempo zpřísňování měnové politiky na vyšší rychlostní stupeň. Americký Fed přikročil ke zvýšení úroků o tři čtvrtiny procentního bodu již v červnu a znovu i na červencovém zasedání. Evropská centrální banka zahájila cyklus zvyšování úroků teprve v červenci, první krok byl hned o půl procentního bodu a na zasedání minulý čtvrtek přikročila též ke zvýšení sazeb – o tři čtvrtiny procentního bodu.
Finanční trhy sázejí na to, že Fed i ECB zůstanou při chuti zvyšovat úroky ve výrazných krocích i ve zbytku letošního roku. Ostatně, horní okraj pásma úrokových sazeb Fedu je nyní teprve na úrovni 2,50 procenta a sazba ECB pro hlavní refinanční operace činí pouze 1,25 procenta.
Vývoj ve středoevropském regionu, konkrétně v české ekonomice, v Maďarsku a Polsku, nebyl v uplynulých měsících o nic méně dramatický, co se inflace týče. Růst spotřebitelských cen je v těchto zemích ostatně o dost výraznější než průměrný cenový růst v eurozóně. Kroky středoevropských centrálních bank ale během léta nabraly v porovnání s ECB a Fedem často poněkud odlišný směr. Česko, Maďarsko a Polsko totiž mají nejen znatelně vyšší inflaci, ale také úroveň úrokových sazeb v porovnání s ekonomikami eurozóny a USA.
Na jedné straně se nyní nachází maďarská centrální banka. Ta i pod vlivem oslabování forintu pokračovala v letních měsících ve výrazném zvyšování úrokových sazeb a v operacích s cílem zpřísňovat finanční podmínky na maďarském mezibankovním trhu – a stupňování jejího úsilí zdaleka není u konce. Úrokové sazby během podzimu takřka jistě vzrostou přinejmenším o další procentní bod z jejich stávající úrovně 11,75 procenta.
Oproti tomu situace u nás a také v Polsku nabrala jiné kontury. Česká národní banka zvýšila své úroky naposledy koncem června. Po výrazné personální obměně v obsazení bankovní rady, k níž došlo v červenci, zůstaly sazby ČNB na zasedání počátkem srpna beze změny na své stávající úrovni sedmi procent.
Šlo o první rozhodnutí nechat sazby beze změny od zahájení cyklu zvyšování úroků loni v červnu. Roli hraje nejen jiné osobní naladění nových členů bankovní rady ČNB ohledně účinnosti vyšších úrokových sazeb v boji se stávající inflací a její povahou (značná část cenového růstu připadá na energie a potraviny). Vliv má jistě i očekávání výrazného ochlazení výkonu české ekonomiky v situaci, kdy jsou úrokové sazby ČNB jednoznačně na restriktivních úrovních.
Polská národní banka ve třetím čtvrtletí úroky dále zvyšovala, nicméně značně ubrala na tempu. V červenci činilo zvýšení půl procentního bodu a na zasedání banky počátkem září šly úroky nahoru pouze o čtvrt procentního bodu – na 6,75 procenta. Polská ekonomika vykázala ve druhém čtvrtletí překvapivě silný pokles HDP a guvernér národní banky Adam Glapiński hodně sází na to, že kroky vlády pomohou zamezit dalšímu růstu inflace. Případné další zpřísnění měnové politiky bude jen mírné a úrokové sazby by v Polsku mohly dosáhnout vrcholu v oblasti sedmi procent, podobně jako u ČNB.
100 českých byznysmenů: Čekáme recesi, budeme omezovat výrobu a propouštět. Pesimismus je větší než oficiální
Úrokové vrcholy se tak ve středoevropském regionu zdají být nadohled, respektive vrchol byl již možná zdolán. Jistě lze takto uvažovat v případě české ekonomiky a Polska. V Maďarsku by vrchol mohl být dosažen v letošním závěrečném čtvrtletí. V roce 2023 mohou regionální centrální banky přikročit k postupnému snižování úroků.
Případná úleva v podobě nižších úroků ale zdaleka nemusí znamenat zásadní ulehčení pro ekonomiku. Na přelomu letošního a příštího roku může totiž řada středoevropských ekonomik zápolit s recesí, přičemž ochlazení hospodářského výkonu bude dáno vysokou inflací. Její aktuální růst je tažen především cenami energií a do značné míry tak pramení z války na Ukrajině a souvisejícího dění.
Historie aktuálních inflačních tlaků má ale počátek již přinejmenším na jaře loňského roku a nelze se vyhnout připomenutí toho, že inflační nebezpečí bylo zpočátku mnohdy zlehčováno v řadě zemí, včetně středoevropského regionu.
Chcete vědět, co se děje v české a světové ekonomice? Co si o aktuálních trendech myslí lidé z byznysu, majitelé firem a jejich šéfové? Každý týden v pátek vám naši top autoři přinášejí výběr toho nejlepšího a pohled z byznysové strany. Odebírejte Byznys newsletter.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist