Dobrý den, milí přátelé mizerné politiky, vítám vás u online přenosu z jednání o vyslovení nedůvěry vládě Petra Fialy! V nabité Sněmovna aréně to je jízda a není vyloučeno, že se dostaneme až do pátečního prodloužení! (Což se také stalo. Debata trvala 22 hodin a dopadla podle očekávání – návrh opozice neuspěl. – pozn. red.) Jde o poněkud bizarní utkání, a to hned ze dvou důvodů. Zaprvé je výsledek předem jasný. Vládní tým má 108 hráčů, opoziční pouze 92 a ani Andrej Babiš nemá dost peněz na to, aby zařídil devět přestupů za jeden den. Zadruhé k zápasu neexistuje věcný důvod. Babiš chtěl původně nedůvěru vládě vyslovit proto, že se šéfem rozvědky stal Petr Mlejnek, a proto, že vláda podle něj „nedělá nic“ s cenami energií. Jenže Mlejnek už šéfem rozvědky není a vláda se k akci proti cenám energií už rozhoupala, přičemž ceny na burze začaly klesat. Přesto oba týmy nastoupily do zcela zbytečného zápasu s vervou – hraje se koneckonců pro diváky, tedy pro voliče. Tak pojďme na to!     

On-line reportáž

On-line reportáž byla ukončena
12:04
Rozcvička je v plném proudu

Hlavní aktéři dnešního zápasu se zatím rozehřívají. Andrej Babiš se věnuje pilnému retweetování produkce svých svěřenců, především Karla Havlíčka, novináře Petra Holce a  Aleny Schillerové. Ta je nabuzená asi nejvíce. 

   Naproti tomu Petr Fiala působí relaxovaně a věnuje se před zápasem práci s mládeží. 

  

13:07
Je odpískáno

Tak to začalo, seznam poslaneckých omluvenek je delší než seznam absencí hráčů NHL na mistrovství světa v hokeji. Nenastoupil ani klíčový hráč koalice Zbyněk Stajnura. Zápas zjevně nepovažuje za podstatný pro svou další kariéru.  

13:10
První útočná akce. A hned armagedon

Na úvod vystupuje hrající trenér opozičního týmu Andrej Babiš. Mluví o energetickém armagedonu, lhaní, přezíravosti a neschopnosti. "Je to vláda národní katastrofy," říká Babiš, jehož vláda dovedla v koronavirové krizi Česko do stavu, kdy u nás umíralo v přepočtu na počet obyvatel takřka nejvíc lidí na světě. Vidět si do úst věru nepatří k silným stránkám tohoto hráče.       

13:19
Babiš v pivním ofsajdu

Babiš se poprvé v projevu odchýlil od papíru, který mu někdo napsal, a začal si stěžovat, že "zdražuje pivo, které patří japonské firmě", a rozhořčil se, že Markéta Pekarová Adamová chce privatizovat Budvar. Postavení mimo hru zde bohužel zapískat nelze.  

13:25
Hrající trenér opozice v útoku zabloudil

Andrej Babiš v útočné akci kombinačně zcela zabloudil. Motá migranty ve Zlínském kraji s energetickou politikou, výměnou úředníků, dolem Turów a touhou po míru. Někomu se také prý stále točí na moři vrtule. A uhlí je nad zlato a Babiš ho ani sesehnal, když točil Čau lidi. Orbán je hodný, budeme tady jezdit v koňských povozech a nedělá se nic pro lidi. Jenom Babiš dělá.       

13:32
Pro masochisty - kde to sledovat

Kdyby chtěl zápas náhodou sledovat i s obrazem, tak třeba tady v ČT. Ale upřímně nedoporučuji, obraz hry nestojí za nic. Babiš už nadává i eurokomisařce za vlastní stranu Jourové.  

13:36
A je tu gender!

Pan Babiš právě označil za známku ztráty suverenity České republiky "genderové záchody". 

13:41
Hrobař Síkela

Ministr Jozef Síkela je podle Andreje Babiše hrobař českého průmyslu. Je to poněkud expresivní, ba trochu hloupé, ale Babiš má pravdu minimálně v tom, že Síkela není kvůli váhavosti ohledně pomoci s cenami energií mezi průmyslníky právě populární. Personální dovednosti předsedy STAN Víta Rakušana, který Síkelu instaloval, nejsou zrovna vzorem pro nastupující politiky.     

13:51
A reakce z lavičky soupeře

 

13:55
Sigmund Freund na scéně

"Ten covid jsme dali lidem," prohlašuje Andrej Babiš, který zřejmě chtěl říci, že dali v průběhu epidemie lidem podporu, ale podvědomí ho zradilo. Petr Fiala se tomuto špičkovému výkonu z oblasti černého humoru, který provedlo Babišovo podvědomí, ze srdce směje.       

14:00
Kalousek až teď?!

Na Miroslava Kalouska, coby "symbol korupce" došlo v Babišově proslovu až v pětačtyřicáté minutě. Kalousek bude nepochybně zklamán.     

14:08
Rakušan na školství!

Hra začíná být poněkud rozháraná. Andrej Babiš, zřejmě unaven dlouhou samostatnou akcí, navrhuje Petru Fialovi přesun Víta Rakušana na ministerstvo školství, aby vzápětí ve větě vedlejší konstatoval, že ministr zemědelství "jenom stále mlčí a říká, že potraviny budou levnější". Jak ministr zemědělství souvisí s Rakušanem a jak někdo může zvládnout současně mlčet a něco říkat, Babiš nevysvětlil, neb větu jako obvykle nedokončil.  

14:16
Má pravdu, kolega Čaban

Výkon Andreje Babiše fascinuje i kolegy komentátory.   

 

14:20
Pomohou mu?

Za květákovitě řečnícím Andrejem Babišem cosi starostlivě konzultuje Petr Fiala s ministrem zdravotnictví Válkem.    

14:26
A kopněme Topola do kotníka!

Babiš mluví o Mirkovi Topolánkovi jako o nejzkorumpovanějším premiérovi v historii a naznačuje, že může za to, že nemáme dost plynu. Tenhle naivní faul si Topolánek jistě nedá líbit, hned jak loupne nějakou šťavnatost na Twitter, dozvíte se to!  

14:28
Únava, únava

I další kolega je nucen trpět u projevu pana poslance. Soucítím. 

 

14:30
Konečně skončil

Hráči Babišovi konečně došla po osmdesáti minutách šťáva. Útočná akce plná klopýtání po osmdesáti minutách končí v ofsajdu.         

14:34
Nastupuje Fiala

Na hřiště nastupuje kapitán koaličního týmu Petr Fiala. Připomíná, že Babiš sliboval, že se tento zbytečný zápas vůbec hrát nebude. A má pravdu. Fialovo vystoupení není sice tak rtuťovité jako akce jeho protihráče, osvěžujícím dojmem naopak působí, že věty mají podmět, přísudek, jakož i tečku.    

14:43
Jenom fakta nestačí

Petr Fiala opakuje, jak sám říká, "čísla-data-fakta". Nic proti, jenže jenom to nestačí. Krátkodobě se vám sice takto může dařit, to ano. Ale Champions League s profesorkým výkonem většinou nevyhrajete.   

14:51
Pomoc Ukrajincům. V tomto má Fiala pravdu

Tohle je důležité. Fiala připomíná, že jsme v přepočtu na obyvatele přijali nejvíc uprchlíků z Ukrajiny. Česko to zvládlo, žádné konflikty nenastaly, bez ohledu na to, že se opozice pokušela situaci využít pro rozdmýchávání xenofobních nálad stylem "pomáháte Ukrajincům, a ne našim lidem". Pokud má tato vláda v něčem zásluhu, kterou si bude pamatovat historie, tak v zahraniční politice v podpoře bojující Ukrajiny. 

14:57
Marketér Prchal by už neměl číst Bibli

Slyšte zásadní slovo novináře, filozofa a sportovního fanouška Petra Fischera!:)

 

15:01
Bramboračka PF

Fiala čte cenovky brambor. Zřejmě chce dokázat, že zdražování není tak hrozné, jak tvrdí Babiš. Nemám pocit, že je to nejšťastnejší obranná akce. Každý, kdo byl v poslední době v supermarketu, ví, že ceny vyskajují výše než Cristiano Ronaldo v pokutovém území.      

15:10
Jurečka si hraje na indiány

Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka s odstupem zareagoval na ukončení Babišovy performance a varuje nás před dalšími vystoupeními za použití indiánských signálů. Ano, pane ministře, my víme:)   

  

15:14
Premiér by měl trošku brzdit

Petr Fiala tvrdí, že za Babišovy vlády zdražil benzin celkem o deset korun, za jeho vlády jen o čtyři koruny. Být jím, tak bych si s těmi čísly tolik nehrál, protože jde o nesrovnatelné období a Babiš za zdražování může úplně stejně jako Fiala za to současné. Tedy nijak. Premiér by měl v tomto nikoli produktivním protiútoku trochu brzdit. Nebo, znáte to: "Nedáš - dostaneš."  

15:23
Hele, ANO humor!

Bývalý ministr životního prostředí a nositel legitimace ANO s číslem 002 Richard Brabec se odvážně pustil do oblasti takzvaného humoru. 

 

 

15:23
Hele, ANO humor!

Bývalý ministr životního prostředí a nositel legitimace ANO a číslem 002 Richard Brabec se odvážně pustil do oblasti takzvaného humoru. 

 

15:38
Fiala kratší Babiše

Petr Fiala se ve stopáži téměř dotáhl na řečnického nezmara Babiše. Projev trval 70 minut. Stopáž ani intenzitu potlesku se mi srovnat nepodařilo. Celkově se zdá, že hlučnost obou táborů vlajkonošů je srovnatelná.   

15:43
Na tatami hulvát Okamuta

Na tatami nastupuje Tomio Okamura. Tváří se odhodlaně, vážně a pateticky, jako by nešlo o osobu, která je schopna neuvěřitelně nesportovních zákroků, například sprostých urážek členek družstva soupeře (zejména Markéty Adamové Pekarové). Okamura volá "my chceme mír". A hned nasazuje ad hominem na ministryni obrany Janu Černochovou. Ten člověk je buď misogyn, nebo má se ženami nějaký jiný problém. 

15:49
Okamurův stereotyp

Ze sportovního hlediska je hra Tomio Okamury ve sněmovně zoufale stereotypní. Za všechno můžou Uktajinci, vláda se stará jen o ně, kašle na lidi, chudáci čeští důchodci. Atd atp. Připomíná vyhořelého kapitána libovolného B týmu, kterému jde jen o nasmlouvanou výplatu. Nic sice nezapomněl, ale nic nového se nenaučil.    

16:01
Ta osoba lže tak, že se to stane příslovečným

Lže jako Okamura. To by mohlo zlidovět. 

16:22
Okamura je kouzelník, Rakušan se směje!

Tomio Okamura bez mrknutí oka tvrdí, že jeho SPD nikdy nepodporovalo Babišovu vládu. Tomu už se za ním nahlas směje i Vít Rakušan, kterému jinak v posledních dnech většinou moc do smíchu není. Okamura je přece jen k něčemu užitečný - funguje jako komediální terapeut. 

16:33
Fiala má narozeniny

Abychom nezapomněli, premiér Petr Fiala má dnes narozeniny, je mu 58 let. Takovou oslavu, jako se dnes odehrává ve sněmovně, by chtěl každý, že jo.  

16:36
Okamura out. Rakušan in

Tomio Okamura skončil. Bohužel jen s projevem. Jak to bylo dlouhé, to přesně nevím. Ale vím přesně, že to bylo delší, než se dalo vydržet. Na plac nastupuje Vít Rakušan. 

16:44
Placatá země a strategická komunikace

Vít Rakušan slušně vrací Okamurovu smeč, že chce zavádět cenzuru: "Nikdo nebude cenzurovat řeči o tom, že Země je placatá, o tom ať si diskutuje, kdo chce, ale strategické lži týkající se bezpečnosti, tím se musí zabývat každý stát." Pravdu má Rakušan v tom, že upírat státu nárok na strategickou komunikaci může jen jeho nepřítel.  

16:54
A pozor. Rakušan připustil, že by nemusel být ministrem vnitra

"I kdybych na vnitru nebyl, kolegové to dotáhnou," pravil Vít Rakušan.  Mluvil o lustračním zákonu, aby nebylo možné , aby se premiérem stal agent StB. Ale podstatné je, že připustil, že by ministrem mohl také nebýt.  

17:00
No tak určitě

Vít Rakušan hájí výběr Petra Mlejnka na post šéfa civilní rozvědky. Ale děkuje mu, že odstoupil. Na podruhé to prý už vyjde. "Budeme doufat, že se v mediálním prostoru nějaká černá informace neobjeví," pravil. Tak určitě.  

 

17:12
Schillerová jde s výkonností nahoru. Že by ji fakt Babiš chtěl na Hrad?

Alena Schillerová je zatím nejlepší hráčkou opozičního týmu. Zjevně má nejen slušného vizážistu a fotografa, ale i poučeného autora či autorku proslovů. Její performance je tvrdá, ale ne vyslověně sprostá jako u Okamury, dbá na formu, neblábolí jako majitel jejího týmu Babiš. Liberálové se jí smějí, ale velké části lidí může její styl a vizáž chápavé paní, která o sebe dbá, vyhovovat. Až mně připadá, že ji nakonec majitel klubu ANO Babiš, vyděšený z toho, že on sám zatím v průzkumech prohrává, mohl nakonec místo sebe vystrčit do prezidentské soutěže.     

17:40
Smích zoufalých

Nechci být nějak jízlivý, ale pokud jeden z politiků hnutí STAN, který udělal problém hnutí STAN, tleská druhému politikovi hnutí STAN, který udělal problém hnutí STAN, tak, ač mají oba nesporně věcně pravdu, jde o humor poněkud zoufalého typu.

 

17:47
Hraje Schillerová kriket?!

Aleně Schillerové sice proslov napsali v manufakturě Marka Prchala šikovně, ale je dlouhý jako zápas Indie - Pákistán v kriketu. A v tuhle chvíli už, z pohledu průměrného Středoevropana, také tak zajímavý.    

18:03
Tato noc nebude krátká

Sněmovna si odhlasovala, že bude o vyslovení nedůvěry vládě jednat i po půlnoci. Dokdy? To nikdo neví. Sport má vůči politice tu výhodu, že se většinou ví, na jakou dobu se zápas hraje. A většinou má hra i smysl. Což se o jednání, jehož výsledek je předem jasný, říci příliš nedá. Opoziční poslanci, kteří budou cosi číst z předchystaných papírů celou noc, jsou zjevně ochotní obstruovat i schůzi, kterou si sami svolali.   

18:10
Válek optimista

"Tuto schůzi bedlivě sledují občané i média," začíná své vystoupení ministr zdravotnictví Vlastimil Válek. Pokud jde o ty občany, tak bych si být jím tolik nefandil. 

18:14
Zásah, Schillerová potopena

Tak tohle je vlastňák jako hrom. Alena Schillerová se chválila, jak jsou v ANO konstruktivní, že nikdy nepoužívají termín "Fialova drahota", a dopadlo to jako vždycky. Když jste členem/členkou hnutí, kde se lže, i když to není potřeba, tak se prostě neubráníte.

   

 

18:32
Válek na komoru

Ministr zdravotnictví Válek dobře: "Když slyším, jak opozice říká 'A co naši lidi?', odpovídám jim: Styďte se. Našim lidem se nic neděje, nejsou nijak kráceni a vy byste chtěli brát pomoc Ukrajincům, kteří utíkají před válkou?! Ostuda." Problém je, že význam slova "stud" dotyční chápou jen velice mlhavě.  

18:52
Už je to jen plácání na pokračování, končíme. Díky za vytrvalou pozornost!

Milí čtenáři, máme za sebou osm hodin mentálně vyčerpávajícího, nepříliš sportovního zápasu a oba týmy zjevně zvolily opotřebovávací taktiku. Minitři budou dál řečnit o tom, co kutí na svých resortech, a opoziční poslanci se budou pokoušet přesvědčit voliče a sami sebe, že dokážou přečíst bez většího koktání sáhodlouhé elaboráty, podle kterých vše, co ministři kutí, kutí blbě.

Další online asistenci k tomu už zjevně naši poslanci nepotřebují. Takže přenos pro tuto chvíli končí, výsledek zápasu samozřejmě sdělujeme předem: Vyslovit vládě nedůvěru se nepodaří, jede se dál. Kdyby se ovšem dělo něco neočekávaného, samozřejmě opět do přenosu naskočíme!

Díky za pozornost!