Dlouhodobě vysoká inflace není výhra pro nikoho. Data z hospodářských dějin ukazují, že připustit dvoucifernou inflaci znamená snížit si ekonomický růst. Zároveň platí, že když se vysoká inflace zabuduje do očekávání firem a zaměstnanců, snížit ji pak bolí více. Učebnicovou ukázkou je začátek 80. let, kdy musely centrální banky západního světa vyhnat úrokové míry k dvaceti procentům, aby inflaci trvající dekádu konečně zlomily vaz. Cenou za to byla hluboká recese. Proto je nejméně bolestivé potlačit inflaci již na začátku.
V našem kontextu Česká národní banka většinu svojí práce již udělala. Její včasná reakce na probouzející se inflaci loni v létě se ukázala jako správná a rok probíhající restrikce už přináší efekt. Objem peněz v české ekonomice prudce zpomalil svůj růst, což je předpoklad pro nižší inflaci. Dobrou ilustrací měnové restrikce je hypoteční trh. Objem poskytnutých hypoték je letos zatím o polovinu nižší než ve stejném období loňského rekordního roku. Vrací se tak na úrovně běžné před „covidovým“ hypotečním boomem. Méně hypoték znamená méně nových výdajů v ekonomice a tím menší tlak na růst cen.
Naopak fiskální politika jako by „nespolupracovala“. S příchodem covidu a hospodářské stagnace zastavily příjmy státního rozpočtu svůj růst a pohybují se čtvrtým rokem okolo 1,5 bilionu korun. Výdaje však celou dobu pokračují v růstu, jako bychom stále žili v dřívější konjunktuře, a blíží se ke dvěma bilionům korun. Vzniklé obří deficity jsou pak spoluviníky inflace. Letošní navržený deficit 330 miliard korun, třetí nejvyšší v historii, znamená, že vláda si půjčí a pošle do ekonomiky o 330 miliard více, než kolik z ní vybere. Tyto dodatečné výdaje zvyšují tlak na růst cen.
Změna ratingu od Moody’s jako varování. Důvodů k pochybám o světlých zítřcích je spousta
Inflace blížící se k 20 procentům je mimořádná a vyžaduje součinnost měnové a rozpočtové politiky. Rozpočtová politika však zatím působí spíše proti snahám té měnové. Připomeňme, jak úspěšná kombinace měnové a rozpočtové restrikce v Československu na začátku 90. let zabránila explozi inflace. Současná snaha o redukci deficitu zatím přehlíží nepříjemnou skutečnost, že problém státního rozpočtu je v řádu stovek miliard a leží na straně výdajů. Kosmetické úpravy rozpočtu nebo návrhy na zvláštní novou daň na několik vybraných firem pouze zabírají čas a tento výdajový problém nemohou vyřešit.
Chcete vědět, co se děje v české a světové ekonomice? Co si o aktuálních trendech myslí lidé z byznysu, majitelé firem a jejich šéfové? Každý týden v pátek vám naši top autoři přinášejí výběr toho nejlepšího a pohled z byznysové strany. Odebírejte Byznys newsletter.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist