Americký dolar je velmi silný. Nedávno se po téměř dvaceti letech jeho hodnota srovnala s eurem. Není to však poprvé v historii, kdy se ukazuje síla a význam americké měny. Investor, který si chce postavit své globálně zaměřené portfolio, se bez dolaru neobejde. S velkým odstupem jde totiž o nejvýznamnější světovou měnu, jejíž pozici v dohledné době těžko cokoliv ohrozí.

Pro nás Čechy je pozoruhodné zrození názvu dolar, ke kterému došlo na území našeho současného státu. Počátkem 16. století bylo objeveno velmi bohaté ložisko stříbra v Krušných horách. Původně nevýznamná obec Thal se později přejmenovala dle svatého Jáchyma na Joachimsthal. V roce 1520 bylo městu uděleno právo razit vlastní stříbrné mince, které se jmenovaly tolary. Jak tolar vypadal? Na přední straně byl vyražen svatý Jáchym, na zadní straně český královský lev. Mince obsahovala 94 procent stříbra. Tehdejší tolary ukončily éru pražského groše, kterým se platilo během dřívějších staletí. Jáchymovský tolar se velmi uchytil v mincovním systému a rozšířil se v Evropě i v zámoří.

Tolar se dočkal mnoha jazykových variant. Jednou z nich je i dolar, který byl ustanoven oficiálním platidlem Spojených států amerických od roku 1785. Původně jako mince, papírová podoba v zelené podobě („greenback“) se začala objevovat od roku 1861 v časech, kdy bylo třeba financovat občanskou válku.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 90 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.