Americký dolar je velmi silný. Nedávno se po téměř dvaceti letech jeho hodnota srovnala s eurem. Není to však poprvé v historii, kdy se ukazuje síla a význam americké měny. Investor, který si chce postavit své globálně zaměřené portfolio, se bez dolaru neobejde. S velkým odstupem jde totiž o nejvýznamnější světovou měnu, jejíž pozici v dohledné době těžko cokoliv ohrozí.

Pro nás Čechy je pozoruhodné zrození názvu dolar, ke kterému došlo na území našeho současného státu. Počátkem 16. století bylo objeveno velmi bohaté ložisko stříbra v Krušných horách. Původně nevýznamná obec Thal se později přejmenovala dle svatého Jáchyma na Joachimsthal. V roce 1520 bylo městu uděleno právo razit vlastní stříbrné mince, které se jmenovaly tolary. Jak tolar vypadal? Na přední straně byl vyražen svatý Jáchym, na zadní straně český královský lev. Mince obsahovala 94 procent stříbra. Tehdejší tolary ukončily éru pražského groše, kterým se platilo během dřívějších staletí. Jáchymovský tolar se velmi uchytil v mincovním systému a rozšířil se v Evropě i v zámoří.

Tolar se dočkal mnoha jazykových variant. Jednou z nich je i dolar, který byl ustanoven oficiálním platidlem Spojených států amerických od roku 1785. Původně jako mince, papírová podoba v zelené podobě („greenback“) se začala objevovat od roku 1861 v časech, kdy bylo třeba financovat občanskou válku.

Zbývá vám ještě 90 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se