Víte, že energetický osud Evropy (zdánlivě) visel na jediné plynové turbíně? Byla to siemensácká turbína, drobeček zvíci náklaďáku. Jejím určením bylo pohánět plyn z nalezišť na severním Urale. Turbína sloužila věrně a po odtočení určených služebních hodin byla v rámci výroční revize vymontována, nahrazena jinou a odeslána do Kanady k revizi. Ovšem jen co turbína odjela na dovolenou, Putin ji začal postrádat! Proč vznikla jeho citová vazba právě k ní, nebylo zcela objasněno: prostě prohlásil, že když jeho milovaná nebude do 21. července zpátky, tak on plyn do Evropy nepustí, smlouvy sem nebo tam…

Německý kancléř Scholz hned pochopil, co od něj vůdce chce: Turbínu opatřit stůj co stůj! A tak oslovil Kanadu, že sice vůči Rusku existují embarga na vyspělou technologii, ale že výjimku lze učinit vždy. A pověřil ministryni věcí vnějších, Annalenu Baerbockovou, aby to dojednala: Šla na to zostra a vysvětlila kanadskému premiérovi Justinu Trudeauovi, že když setrvá na sankcích a turbínu do Ruska nepošle, vypukne v Německu v důsledku absence ruského plynu povstání, destabilizující stát a demokracii. Otázána na tento pozoruhodný výrok novináři, Baerbocková připustila, že to bylo formulováno vyostřeně. Nicméně zopakovala, že bez plynu by Německo „již nemohlo poskytovat podporu Ukrajině, protože bychom pak byli zaneprázdněni lidovými povstáními“.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 80 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.