Hudební skupina Pearl Jam se načas odmlčela. Minulý týden zrušila koncert ve Vídni, protože její zpěvák Eddie Vedder předtím zpíval v Paříži, kde mu horko, prach a kouř z požárů přechodně poškodily hlasivky.
Velká část kontinentu zažívá dramatickou vlnu extrémního počasí. „Zrůdné vedro rozmetalo v Británii teplotní rekord,“ oznámil v titulku jindy zdrženlivý list The Washington Post. Více než čtyřicetistupňové teploty zaznamenali na britských ostrovech vůbec poprvé. Tamní klimatologové přitom v hypotetickém, dva roky starém scénáři předpovídali podobná horka až kolem roku 2050.
Soudržnost Evropanů zase prochází tvrdou prověrkou. Tentokrát potřebuje pomoc ostatních i Německo
Vlna požárů, které sužují kontinent od Turecka k Portugalsku a od Itálie k Británii, je v Evropě rovněž nevídaná. V mnoha domácnostech jihu běží klimatizace již téměř dva měsíce, což je při současných cenách elektřiny velká zátěž.
Hlavní komentář:
K čemu potřebujeme feminismus. Odpověď je prostá: aby se tu žilo lépe.
povedlo vytvořit elitní univerzitu.
Každý se někam dostane. Nejlepší studentská vymoženost EU
má od letošního roku více peněz i příležitostí.
Poukazovat na problémy nestačí. Rozhovor se studentem Janem Váchou
vlně pandemie.
teenager a dovedlo ho to až na ministerstvo školství. A odtud za pár týdnů odjíždí na roční studium na Oxfordskou univerzitu.
svůj název a brzy otevře nové sídlo s unikátní stálou expozicí.
Na průsečíku ruské agrese a klimatické krize by se dalo čekat, že Česko, předsednická země EU, se k problému klimatických změn rázně postaví. Místo toho tu vládne ticho jako na zrušeném koncertě Pearl Jam. Ministerstvo životního prostředí v seznamu svých priorit pro předsednictví termín změna klimatu nepoužívá (schovává jej za méně srozumitelné pojmy jako energetická bezpečnost nebo uhlíková neutralita) a neklade důraz na snižování emisí – místo toho ministryně Anna Hubáčková zmiňuje jako naši srdeční záležitost ochranu biodiverzity a připomíná, jak budeme bojovat proti světelnému znečištění, což je v kontextu toho, co se děje, opravdu bizarní. Podobný „problém s hlasivkami“ má také premiér Fiala.
Podle sociologů přitom společnost v krizové situaci očekává vizi a nemusí to být nutně slib růžové budoucnosti. Fiala by měl využít situace a pokusit se změnit náladu v zemi. Měl by ke klimatu opakovaně vystupovat – třeba s podobným televizním projevem, jaký měl koncem června k energetické krizi – a jasně říkat, o co se hraje a co je potřeba udělat: jaderná energie nás nezachrání, nové reaktory mohou začít fungovat až za mnoho let.
Kvůli klimatu i závislosti na Rusku je třeba v Česku ihned začít masivně rozvíjet obnovitelné zdroje. Je třeba začít měnit města, aby se v nich v létě dalo žít. Vláda i ODS se konečně odstřihávají od dědictví Václava Klause (dobře, to od Fialy asi neuslyšíme, ale aspoň mezi slovy) a chtějí hrát – jak by premiér mohl zdůraznit – v tomto úsilí doma i v Evropě vůdčí roli.
Mlčení ještě neznamená, že v čele EU nakonec nebudeme aktivní, ale mentální nastavení současné politické reprezentace mnoho nadějí nedává. Jako předsednická země budeme mít například spoustu možností brzdit Fit for 55, balíček legislativních návrhů k omezení emisí, nebo prosazovat jednu agendu na úkor jiné, třeba obchodování s emisními povolenkami, z něhož plynou do státního rozpočtu desítky miliard korun ročně, oproti bolestivějšímu rozvoji obnovitelných zdrojů.
A bude zajímavé sledovat, jak si povedeme na podzimní celosvětové klimatické konferenci v Egyptě, když se ministryně Hubáčková, která by měla být hlavní postavou vyjednávání za Evropu, nedomluví anglicky. Máme zkrátka problém s hlasivkami i s nastavením mysli, která je ovládá.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist