Všichni si přejeme, aby válka na Ukrajině skončila co nejdříve. Ani pak ale nečekejme, že se ceny energií vrátí na své původní hodnoty. Vycházíme z deklarace Evropské unie odklonit se od ruského plynu. Jakákoliv alternativa je dražší a cesta k poklesu cen bude trvat roky, přičemž například nahrazení ruského plynu tím zkapalněným bude stále znamenat zhruba trojnásobné zdražení oproti původním cenám.
Zejména pro průmysl, který je velkým odběratelem energií, tato situace znamená, chce-li přežít, zásadní změnu v jeho jednání a procesech. Základem je schopnost rychle se rozhodovat, v tomto případě o nákupu. Volatilita cen energií je totiž tak výrazná, že na dlouhé tendry pro jednorázový nákup energií na rok dopředu není prostor. O výhodné koupi rozhoduje každá minuta.
Pokud budou společnosti pokračovat zdlouhavými výběrovými řízeními schvalovanými v nepružných řídicích strukturách, tak buď nabídku vůbec nedostanou, nebo se jim prodraží o dalších 10 až 25 procent. Taková je totiž riziková přirážka, kterou si prodejci musí účtovat, aby pokryli rizika rychlého výkyvu ceny. Pokud však chtějí kupovat nejlevnější energii, která je v tu chvíli dostupná, tak se firmy musí umět rozhodnout okamžitě na základě aktuální nabídky.
Flexibilita v jednání na turbulentním trhu tak bude přát firmám s plochou organizační strukturou nebo společnostem, které dají velké pravomoci vybraným specialistům a týmům.
Obdobně získají v Česku náskok společnosti, které urychleně zainvestují do fotovoltaiky. Cena výroby vlastní energie bude výrazně nižší v porovnání s aktuálními nákupními cenami a v rámci snižování uhlíkové stopy bude podobná investice stejně nutností. Navíc jsou momentálně firmám k dispozici vládní dotační programy.
Na koho dopadne mimořádná válečná daň, se zatím neví. Řešit to má vládní poradní tým NERV
Některé výrobní podniky mohou také ušetřit přenastavením pracovního procesu zaměstnanců tak, aby směřovaly spotřebu energie z denních do nočních hodin. Příplatek za noční směny pak může společnosti vyjít výhodněji než nákup drahých energií.
Ve všech případech pak platí, že situace nahrává flexibilitě, jejíž „cena na trhu“ rychle stoupá.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist