Je to už přes rok, co se poprvé na povrchu jiného tělesa než Země vznesl do vzduchu vrtulový stroj. Tehdy v dubnu 2021 se roztočily 122 centimetrů dlouhé rotory vrtulníčku Ingenuity a po chvilce vynesly společně s mračnem prachu experimentální stroj nad povrch Marsu. Od té doby provedl vrtulníček řadu letů a stal se nedílným parťákem výzkumného vozítka Perseverance brázdící dno kráteru Jezero.

Zatímco první let vyplnil přední stránky novin, další lety zůstaly mimo větší zájem. Stalo se to co vždycky. Zvykli jsme si, že nad povrchem rudé planety poletuje lidský výtvor. Jenže události posledních dní naznačují, že se tento neuvěřitelný příběh lidského umu možná chýlí ke konci.

Třetího května totiž ohlásilo vozítko Perseverance, že se vrtulníček Ingenuity v domluvený čas neozval. Stalo se tak poprvé. V řídícím středisku NASA zavládla nervozita. V první moment totiž nikdo nevěděl, co se stalo. Spojení se povedlo navázat až o dva dny později a přísun dat napověděl, jakému problému Ingenuity čelí.

Do kráteru Jezero se blíží zima.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 80 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.