Ministerstvo obrany poslalo na Ukrajinu zbraně v hodnotě tří miliard korun. A Česká republika mezitím dovezla za první dva měsíce války ruský plyn za desetkrát víc – zhruba za třicet miliard korun. Naše závislost na dovozu fosilních paliv tak v současnosti pomáhá financovat ruskou invazi na Ukrajinu. Přitom se nám nabízí řešení. Zbavit se závislosti na fosilních palivech a posílit energetickou bezpečnost a soběstačnost díky obnovitelným zdrojům.

Evropská komise se chystá 18. května zveřejnit balíček opatření s názvem REPower EU. Jeho cílem je zbavit se závislosti na ruských fosilních palivech, plynem počínaje, do roku 2030. Součástí balíčku bude také strategie pro rozvoj solární energie a urychlení výstavby obnovitelných zdrojů. Právě v těchto oblastech ČR za zbytkem EU dlouhodobě zaostává. Vláda tak bude muset rychle jednat, aby udržela s evropským trhem krok.

A česká vláda? Česká vláda zatím nemá ani plán. Je překvapivé, že jakkoliv jsme nejefektivnější v integraci ukrajinských uprchlíků a premiér byl mezi prvními státníky, kteří se vydali do Kyjeva, v tom, jak bojovat proti závislosti na ruském plynu a ropě, nemáme jasno a ani konkrétní plán. Zatímco posíláme tanky, tak jich desetkrát tolik vyrobí Rusko za naše platby. Je pak také na české vládě, jaké konkrétní kroky v tomto směru přijme – především v oblasti legislativy a dotací. 

Zbývá vám ještě 70 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se