V řadě mezinárodních i českých médiích se v minulých měsících diskutovalo, zda Moskva rekrutuje pro svoji válku i syrské vojáky. Na začátku března 2022 se objevila zpráva v rámci vyšších ruských politických kruhů, podle které je Rusko připraveno nasadit až 16 tisíc dobrovolných vojáků z oblasti Blízkého východu. Žádná větší akce ukazující masivní mobilizaci z této oblasti ale zatím nenastala. A to navzdory faktu, že ruská armáda skutečně postrádá personální kapacity a pociťuje nedostatek vojáků.

Moskva je od konce září 2015 jedním z nejbližších spojenců syrského režimu, vedeného prezidentem Bašárem al-Asadem. A svou vojenskou podporou se výrazně zasadila o to, že Asad nejen ustál boj se syrskými rebely reprezentovanými do jisté míry Svobodnou syrskou armádou (FSA) v rámci syrské občanské války, ale také znovudobyl až dvě třetiny syrského území a nyní ho kontroluje.

Dnes se Rusko snaží ukázat, že se na mezinárodním poli těší podpoře některých entit, jako je právě syrský režim, protože – jak ukázalo hlasování na půdě OSN – se jedná o jednoho z mála věrných spojenců. Syrská vláda tak pak spíše symbolicky platí dlouhodobý dluh Moskvě za její pomoc v občanské válce v Sýrii, neboť finanční splátky si v současné době nemůže dovolit.

Ze Sýrie však doposud nebyly rekrutované složky převeleny na ukrajinské bojiště, ačkoliv některé zdroje tvrdí, že na 300 syrských vojáků bylo transportováno do Ruska za účelem jejich vojenského tréninku. Opoziční Syrská observatoř pro lidská práva (SOHR) pak uvedla, že se zatím zaregistrovalo asi 40 tisíc lidí, z toho 22 tisíc u ruské armády a asi 18 tisíc u soukromé vojenské společnosti Wagner Group.

Rekrutování v Sýrii však probíhá již od 15. ledna a je dominantně zaštiťováno zmíněnou Wagner Group, která má s náborem zkušenosti již v případě konfliktů v Libyi či Venezuele. Další organizací, která má provádět ono verbování na místě, je skupina s názvem „ISIS hunters“, která se v minulosti proslavila svým tvrdým bojem proti Islámskému státu, od čehož je odvozen i její název.

Zbývá vám ještě 80 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se