Radim Dohnal z Capitalinked představuje 11 šokujících predikcí, které mohou v roce 2022 zahýbat Českem. Které z nich se opravdu vyplní?

1. Cena elektřiny v lednu krátkodobě překoná 500 EUR/MWh. Protože Rusko na pár dní přestane do EU dodávat plyn a americké dovozy nevykryjí výpadek.

2. Stát privatizuje Českou poštu. Jen tak efektivně odstraní vazby vedení na ČSSD, KSČM a ANO.

3. Parlament přijme velkou vládní novelu zákoníku práce. Zbytek koalice vyhoví tlaku ODS na větší liberalizaci. Postupné zkracování výpovědní lhůty ze strany zaměstnavatele a velké rozvolnění v §52.

4. Výnosy desetiletých státních dluhopisů ČR překročí pět procent. Jako důsledek obecného zpomalení EU, zhoršení pozice autolandu v Německu, Česku a na Slovensku a dále se zhoršujícího stavu veřejných financí.

5. Zdanění kryptoměn/kryptoaktiv. Finanční správa vydá stanovisko, že kryptoměny/kryptoaktiva chápe jako cenné papíry, tedy zdaňují se stejně jako cenné papíry.

6. Zdanění kapitálových zisků. Novela zákona o daních z příjmů s cílem zvýšit zdanění majetných prodlouží všechny časové testy fyzických osob na 10 let.

7. Výroba automobilů. Nedostatek čipů, hořčíku a později rušené objednávky vrátí výrobu aut v Česku pod úroveň roku 2018.

8. Reálná mzda poklesne o tři procenta. Zásadní zpomalení růstu platů ve státní sféře, slabá kondice průmyslu a nadále vysoká inflace povedou k prvnímu poklesu reálných mezd od epizody 2010 až 2013.

9. EUR–CZK. Koruna oslabí nad 26,5 a později posílí až na 24 korun za euro. Oslabí v důsledku obav ze zvyšování sazeb v USA, posílí poté, co si trh na toto zvykne.

10. Bytová výstavba oslabí. Záporný rozdíl mezi počty dokončených a zahájených bude nejnižší od roku 2017.

11. Ceny chalup poklesnou o 25 procent v důsledku energetického šoku.