Když si probereme reakce na novoroční projev Petra Fialy, vypadá to, jako by šlo o projev s váhou proslovu J. F. Kennedyho v Berlíně v roce 1963 či Winstona Churchilla ve Fultonu v roce 1946. Takovou dávku čistého nadšení, jakož i zásadního odmítání, které projev vyvolal,  přičemž obě znesvářené hodnotící strany přičítají projevu div ne světodějný význam, abychom v Česku pohledali. Takže zpátky na zem. Ve skutečnosti šlo pouze o docela normální projev střízlivého středoevropského státníka. Měl stránky silné, vachrlaté, jakož i vysloveně kulišácké. Pojďme si je probrat postupně. 

Nejsilnější na Fialově projevu byla analýza stavu, ve kterém se nacházíme. Přesně pojmenoval problémy, před kterými Česko stojí – energetická krize, inflace, covid. A vcelku realisticky konstatoval, že „tento rok bude pravděpodobně jedním z nejsložitějších a nejtěžších od vzniku samostatné České republiky“.

Zároveň nesliboval zázraky, žádné prvoplánové „bude líp na počkání a skvěle do tří dnů“, jako to dělal jeho předchůdce Andrej Babiš. Naopak nepopulisticky upozornil občany, že zlepšení situace potrvá delší čas. „S trochou nadsázky můžeme říct, že vlády mohou hodně věcí rychle pokazit, ale náprava trvá zpravidla mnohonásobně déle,“ řekl Fiala. Realismus, spojený s tím, že člověk měl pocit, že k němu po čtyřech letech mluví skutečný státník, a ne mikromanažerský chaot, který ani netuší, co vlastně čte, byl vlastně tím nejlepším, co Fialův projev nabídl.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 70 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.