Závěr roku nás tradičně vybízí k bilancování uplynulých dvanácti měsíců a k úvahám nad tím příštím. Na kapitálových trzích se letos opět velmi dařilo kryptoměnám a akciím. Ve strmém zdražování pokračovaly i pozemky, byty a jiné nemovitosti. Výrazně se dařilo i komoditám. Paradoxně v současné inflační době ztrácelo zlato. Podle očekávání se nedařilo dluhopisům. Mezi nejhorší investice patřila také hotovost.

Bude vývoj v příštím roce podobný jako letos? Příliš pravděpodobně to nevypadá. Z domácího pohledu došlo letos ke změně několika zásadních ekonomických parametrů. Především je to vzestup inflace a s tím související prudké zvýšení úroků. Oba vlivy sice byly očekávány, ale v nesrovnatelně menším rozsahu. Nemalý vliv může mít také nová vláda, která zřejmě nebude rozhazovat tak jako ta předchozí. Z globálního pohledu je pak zásadní změnou plánované zpřísnění měnové politiky amerického Fedu. Všechny uvedené faktory mají schopnost ovlivňovat ekonomiku a chování lidí minimálně po celý příští rok, přičemž v naší adaptaci na toto nové prostředí jsme teprve na počátku.

Bude zajímavé pozorovat, jak na nové podmínky zareagujeme. Pohrneme se do nákupu dluhopisů pochybných firem, když nám banky nabízejí úrok přes tři procenta a státní protiinflační dluhopisy v příštím roce mohou vynést i přes šest procent? Budeme bojovat v aukcích o „investiční“ byty s téměř nulovým výnosem z nájmu za ceny, které si už nemůže dovolit ani střední třída? Jak přizpůsobíme svoji spotřebu a investování ve světě vyšších splátek hypoték a astronomických účtů za plyn a elektřinu?

Vše naznačuje, že příští rok bude jiný než ten právě končící a pro mnoho z nás náročnější. Berme tyto výzvy jako šanci zamyslet se nad tím, co skutečně ke svému životu potřebujeme a jak nejlépe máme využít čas a zdroje, které jsou nám svěřeny.