Globálním akciovým trhům se letos zatím daří na výbornou. Nejširší globální akciový index MSCI All Country World od začátku letošního roku připisuje vysoce nadprůměrný zisk 17 procent a momentálně se pohybuje na historickém maximu. Pokud jde nicméně o můj akciový výhled, je třeba si přiznat, že globální akciové trhy jsou velmi drahé, protože se jejich ocenění neboli valuace momentálně pohybují kolem úrovní z vrcholu akciového trhu v roce 2000, což zároveň představuje historická maxima.

Můj základní globální makroekonomický scénář navíc do příštího období počítá se stagflací, tedy slabým ekonomickým růstem, a zároveň i nadále silně zvýšenou inflací nad cíli klíčových centrálních bank.

Tento scénář se již realizuje, neboť globální ekonomický růst v posledním období již evidentně zpomaluje a inflace se aktuálně pohybuje na mnohaletých maximech. Stagflace přitom pro globální akciové trhy rozhodně není příznivá zpráva, neboť tržby i ziskové marže burzovně obchodovaných korporací budou pod silným tlakem.

V průběhu příštích měsíců proto očekávám výraznější akciovou korekci v řádu 15–20 procent. Potenciálních spouštěčů neboli katalyzátorů spatřuji hned několik.

Zaprvé silně přehnané akciové valuace, které se budou muset dříve či později normalizovat, tedy výrazně poklesnout. Zadruhé výrazný tlak na ziskovost burzovně obchodovaných korporací kvůli stagflaci. Zatřetí pravděpodobný další silný růst inflačních tlaků kvůli stále rekordně uvolněné měnové politice klíčových centrálních bank v podobě prakticky nulových základních úrokových sazeb a pokračujícímu tištění nekrytých peněz, tj. kvantitativnímu uvolňování.

K tomu si finanční trhy od globální finanční krize navykly na neustálý přísun ohromného objemu čerstvé likvidity od centrálních bank, tudíž plánované postupné omezování kvantitativního uvolňování ze strany amerického Fedu by akciové trhy také mohlo vykolejit.