Datové schránky šetří občanům i státu čas a peníze. Na první pohled poněkud odvážné tvrzení, které ale ve světle situace, kdy se Česká republika stále více otvírá kouzlu elektronizace a digitalizace, není nijak přehnané. A právě veřejná správa může být v tomto směru průkopníkem – což v podstatě i byla, protože datové schránky využívala ještě před boomem jejich zakládání samotnými občany. Karta se ale teď obrací, protože stále více občanů se do digitalizačních snah aktivně zapojuje, což je jedině dobře, a navíc má trend jeden zajímavý faktor.

V případě občanů totiž jde, na rozdíl od veřejných institucí, o jejich vlastní dobrovolné rozhodnutí. Když pracujete na úřadě, moc na výběr vám nikdo nedá. Datovou schránku používáte, protože to tak zákon stanoví. V mnoha případech je tato forma komunikace zkrátka mandatorní. Komunikují tak orgány veřejné správy mezi sebou navzájem a tato povinnost se vztáhne i na případy, kdy přichází do styku s jedincem s aktivní datovou schránkou. V případě občanů je tomu ale naopak. Datové schránky využívají, protože je to výhodnější a efektivnější. S nadsázkou můžeme říci, že právě na tomto hřišti jsme svědky skutečné české digitalizační revoluce.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 70 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.