Z televizních debat vyšel Tomio Okamura jako jeden z vítězů – své sdělení vždy spolehlivě předal, byl agresivní, výrazný, potvrdil, že umí mluvit. Jenže solidní výkon v superdebatách a podle expertů i celkově povedená kampaň mu podle všeho nebyly moc platné. Nakonec ho „porazil“ bratrovražedný souboj s několika dalšími politickými subjekty lovícími ve stejném rybníku.

V průběžných výsledcích se Okamurova SPD konstantně pohybuje mezi 10,5 a 11 procenty. A jak budou postupně nabíhat data z velkých měst, její podíl růst nebude, spíš naopak. Ostatně predikce agentury STEM pro CNN Prima News počítá s tím, že Okamura a spol. zůstanou na 10 procentech. A do sněmovny už se velmi pravděpodobně nedostanou ani Volný blok, ani Trikolora, ani Přísaha. A ani KSČM, se kterou se v řadě diskusí dost ostře střetával a která cílila také na podobné voliče.

Takže podobně jako se při minulých volbách nevyplatilo demokratickým stranám a opozici vůči Andreji Babišovi, že byla rozdrobená, teď se totéž stalo populistům – hlasy lidí se rozprskly mezi příliš mnoho subjektů a ve výsledku bude jejich zastoupení ve sněmovně mnohem menší, než by odpovídalo počtu jejich voličů a náladám alespoň části společnosti.

Svou roli v tom sehrál i Andrej Babiš, který vsadil na některá témata, jež byla Okamurovou doménou. Tedy strašení migrací, tvrdá kritika EU, útoky na Piráty coby liberální symbol, nacionalismus. A to bude nakonec mrzet oba – Okamuru, který bude mít mnohem méně poslanců, a tedy i peněz ze státní kasy, než s kolika počítal, a Babiše, který ve sněmovně nebude mít nikoho, kdo by mu pomohl sestavit vládu. I když ve volbách asi vyhraje.