Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) v rámci předvolební kampaně přišla s návrhem na plošné zvýšení tarifních platů státním zaměstnancům o 3000 Kč měsíčně, kterým chtěla pomoci zejména nízkopříjmovým skupinám. Vláda nakonec schválila zvýšení o nižších 1400 Kč, které je však také plošné. I přes to je dobré podívat se na tvrdošíjně prosazovaný nápad podrobněji. Je v dnešní situaci vhodné zvyšovat plošně platy státním zaměstnancům?
Podle dat Informačního systému o průměrném výdělku byl růst platů v platové sféře, tedy státním sektoru, velice silný po celou dobu pandemie, a výrazně tak překonal růst mezd ve mzdové sféře, tedy soukromém sektoru. V loňském roce dosahoval meziroční růst průměrného platu 10 procent, zatímco v soukromém sektoru to byla zhruba polovina, necelých pět procent.
Průměrný plat ve státním sektoru se tak loni zvedl na 42 555 Kč a průměrnou mzdu v soukromém sektoru ve výši 37 627 Kč překonal o více než desetinu. Tyto rozdíly mohou samozřejmě odrážet odlišnosti ve struktuře zaměstnanosti v obou sférách – mimo jiné vyšší podíl lépe placených vysokoškolsky vzdělaných lidí, povolání vyžadující vyšší kvalifikaci – a jsou běžné i v mezinárodním srovnání.
- První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Všechny články v audioverzi + playlist