Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) v rámci předvolební kampaně přišla s návrhem na plošné zvýšení tarifních platů státním zaměstnancům o 3000 Kč měsíčně, kterým chtěla pomoci zejména nízkopříjmovým skupinám. Vláda nakonec schválila zvýšení o nižších 1400 Kč, které je však také plošné. I přes to je dobré podívat se na tvrdošíjně prosazovaný nápad podrobněji. Je v dnešní situaci vhodné zvyšovat plošně platy státním zaměstnancům?

Podle dat Informačního systému o průměrném výdělku byl růst platů v platové sféře, tedy státním sektoru, velice silný po celou dobu pandemie, a výrazně tak překonal růst mezd ve mzdové sféře, tedy soukromém sektoru. V loňském roce dosahoval meziroční růst průměrného platu 10 procent, zatímco v soukromém sektoru to byla zhruba polovina, necelých pět procent.

Průměrný plat ve státním sektoru se tak loni zvedl na 42 555 Kč a průměrnou mzdu v soukromém sektoru ve výši 37 627 Kč překonal o více než desetinu. Tyto rozdíly mohou samozřejmě odrážet odlišnosti ve struktuře zaměstnanosti v obou sférách – mimo jiné vyšší podíl lépe placených vysokoškolsky vzdělaných lidí, povolání vyžadující vyšší kvalifikaci – a jsou běžné i v mezinárodním srovnání.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 70 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.