Věda mluví jasně. Za rapidně zrychlujícím oteplením a častějšími přírodními katastrofami stojí lidská činnost. Globální společnost tak stále rychleji směřuje k vědci stanovenému bodu zvratu, který povede k závažnému a nevratnému poškození životních funkcí naší planety.

A právě na tento stav reaguje nová zpráva mezinárodního panelu vědců pro změnu klimatu (IPCC). První část, která vyjde už příští týden, shrnuje poznání od roku 2014 a popisuje nové objevy s ohledem na nejnovější klimatické modely. A čím je tato zpráva důležitá? Právě na základě hodnoticích zpráv IPCC se totiž formulují strategická rozhodnutí, přijímaná politiky jak v jednotlivých státech, tak na mezinárodních klimatických vyjednáváních.

Z aktuální zprávy pak jasně vyplývá, že naše planeta se otepluje stále rychleji. I v Česku jsme v poslední dekádě zažili několikaleté období sucha následované roky se silnými bouřemi a lokálními povodněmi. I celá Evropa čelí na mnoha místech dopadům extrémního počasí, zejména prudkých bouřek, povodní a u nás dokonce i tornád. Kvůli vyšší koncentraci oxidu uhličitého v atmosféře totiž dochází k nadměrnému zachytávání tepla, a tím pádem i tepelné energie v rámci planetárního systému. Více energie znamená nejen obecně teplejší podnebí, ale i prudší proudění vzduchu a rychlejší výměnu vodních par mezi zemí a mraky vinou zvýšeného odparu. Ohřívání planety tedy zesiluje proudění vzduchu, ale i sílu meteorologických jevů jako jsou bouře, vichřice nebo sucha.

 

Zbývá vám ještě 80 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se