Nejširší globální akciový index MSCI All Country World si od začátku roku připisuje vysoce nadprůměrné zhodnocení na úrovni 10 procent. Zároveň je tento index na novém historickém maximu. Stejně tak valuace neboli ocenění podle nejpoužívanějšího indikátoru P/E na úrovni 27násobku se pohybuje velmi vysoko. Znamená to totiž, že investoři nyní za akcie v průměru platí 27násobek ročního zisku a doba návratnosti akciových investic nyní činí přibližně 27 let.

Toto jsou samozřejmě velmi vysoké hodnoty, které pravděpodobně napovídají, že jsou momentálně akcie z globálního pohledu poměrně drahé. Železný zákon investování přitom říká, že vysoko oceněná investiční aktiva budou mít ve střednědobém horizontu v historickém srovnání spíše podprůměrné zhodnocení. Momentálně proto očekávám, že průměrné roční akciové zhodnocení na základě globálního akciového indexu včetně dividend v následujících pěti letech nepřesáhne pět procent.

Související

Jaký hlavní závěr by si měli investoři z této ne zcela optimistické prognózy vzít? Především to, že v současné době je třeba více než kdy jindy orientovat se na takzvanou aktivní investiční správu, v jejímž rámci se investiční manažeři snaží do svých investičních fondů nakupovat podhodnocené cenné papíry a zároveň se vyhýbat cenným papírům nadhodnoceným. Minulých deset let přálo pasivním investičním strategiím, jako jsou burzovně obchodované fondy ETF, které pouze slepě kopírují akciové indexy. Domnívám se, že pro investiční úspěch v následujících deseti letech bude třeba investiční strategie přesně opačná.

V rámci naší globální akciové alokace proto momentálně aplikujeme dvě klíčové investiční sázky. Zaprvé preferujeme rozvíjející se trhy oproti trhům rozvinutým a zadruhé preferujeme hodnotové akcie oproti akciím růstovým. Obě sázky vyplývají hlavně z akciových valuací, neboť jak rozvíjející se trhy, tak i hodnotové akcie jsou oproti svým protějškům výrazně levnější.

Související

Komentáře ke článku

Lubomir Kapana 04.07.2021 13:03
Zbytečný článek, jen reklama pro Conseq :-(
Robert Nemec 04.07.2021 12:17
Dá se investovat do ETFs, které investují do akcií s nízkým poměrem P/E. Anebo do ETFs, které se zaměřují na aktuálně podhodnocené obory: automotive (ale pohlídat si, aby v portfoliu nebyla Tesla), bankovnictví, konstrukce, materiály... Anebo se podívat mimo NYSE a NASDAQ.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily v Hospodářských novinách. Těšit se můžete na texty Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje Jan Kubita.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru