Dotace na škody na majetku po čtvrtečním tornádu na jižní Moravě nakonec nedostanou všichni lidé stejné. Na sociální síti Twitter to přitom v neděli slíbila ministryně financí Alena Schillerová (za ANO).  

Vláda původně plánovala, že se až dvoumilionová dotace na obnovu poškozeného bydlení bude krátit o vyplacené pojistky. V pátek to uvedlo ministerstvo pro místní rozvoj. „Majitel pojištěné nemovitosti bude moci čerpat dotaci plus zvýhodněný úvěr maximálně do výše celkových nákladů na opravu nepokrytých pojištěním,“ uvedl mluvčí úřadu Vilém Frček. 

Ministryně financí Alena Schillerová to zopakovala v pořadu Otázky Václava Moravce a zdůvodňovala to tím, že nelze škody kompenzovat dvakrát. Nepojištění lidé by ale dostali celou částku.

Po několika hodinách ale otočila a na svůj twitterový účet, přes který oficiálně komunikuje, napsala, že „dotace se nebude snižovat o plnění z pojistky. Její výše bude pro všechny stejná. Detaily teď finalizujeme. Rozhodně musí zůstat pravidlem, že mít uzavřenou pojistku se v případě řádění živlu vyplatí.“

Pondělní vláda ale rozhodla opět jinak. „Pojistné se bude odečítat. Stát nemůže dát dotaci, která by byla nad rámec způsobené škody,“ uvedl pro HN ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO). Podle Havlíčka nemůže stát přidat například k vyplaceným dvou milionům další dva nad rámec škody. „Stát může dát peníze jedině do výše plnění celé škody. Pokud bude dva miliony škoda, pojišťovna dá jeden a půl, tak stát přihodí půl milionu,“ dodal Havlíček. Pokud bude škoda ale činit pět milionů a pojišťovna vyplatí tři, stát by měl dotyčnému vyplatit plné dva miliony. 

To ale pojišťovny považují za morální hazard. „Pomoc vlády je pro postižené nebývalou katastrofou potřebná a nutná. Věříme ale, že by měla být pro všechny stejná a spravedlivá a že by tedy klienti pojišťoven neměli být penalizování za odpovědnost, se kterou se zabezpečili pro případ takovýchto škod,“ uvedl pro HN výkonný ředitel České asociace pojišťoven Jan Matoušek. 

Krácení kompenzací pro pojištěné se nelíbilo například starostce tornádem zasažené obce Hrušky Janě Filipovičové. „Mám obavu, že lidé, kteří si dosud platili pojistku, se takto do budoucna raději rozhodnou už dál nepojišťovat,“ uvedla.

Zároveň však byla ráda, že podporu dostanou všichni. Předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Josef Středula k dotacím pro zasažené obyvatele Moravy řekl, že jsou podle něj příliš nízké a stát by je měl zvýšit. 

Obyvatelé tornádem zasažených oblastí budou moci z programu získat podporu na bydlení do dvou milionů korun, v případě bytového domu lze dotaci dva miliony korun čerpat na každý byt. Využity budou peníze ze Státního fondu podpory investic. 

Další až tři miliony mohou získat prostřednictvím úvěru. Úroková sazba úvěru bude jedno procento, sjednaná doba splatnosti nesmí překročit 25 let. Na žádost příjemce lze odložit zahájení splácení až o půl roku. Státní fond podpory investic zároveň umožní přerušení splácení v případě narození dítěte či ztráty zaměstnání. Po dobu přerušení splácení činí úroková sazba 0,5 procenta. Celková doba splácení včetně přerušení nesmí být delší než 30 let.

Lidem, kteří budou chtít dotace a úvěry čerpat, s vyplněním žádostí na místě podle ministryně pro místní rozvoj Kláry Dostálové (za ANO) pomohou od 1. července mobilní týmy. „Zítra a pozítří projedu všechny postižené obce. S občany a starosty proberu vše, co budou potřebovat. Lidé budou mít na místě k dispozici úřednictvo, které jim pomůže, aby se k finančním zálohám dostali co možná nejdříve. Zároveň uslyšíme, jaké mají lidé problémy a jsme schopni na místo dopravit i úředníky stavebního úřadu,“ uvedla Dostálová.

Ministerstvo průmyslu a obchodu s ministerstvem financí nyní společně připravují také dotace pro podnikatele, kterým bouře zničila majetek. Podle Schillerové oba úřady přesnou podobu podpory dolaďují, výše kompenzací by však mohla dosahovat až 80 procent z hodnoty poničeného majetku. Maximální výše podpory bude ale jeden milion korun.