Když v březnu 2020 udeřila pandemie koronaviru, jako cizinec žijící a vyučující v Praze jsem nejprve pociťoval nesmírnou hrdost, že jsem v zemi, kde jak vláda, tak společnost na tuto historickou globální zdravotní krizi reagují vážně a odpovědně. Během své kariéry amerického diplomata jsem v dubnu a červenci psal sloupky pro přední americký tisk, kde jsem chválil českou vládu za pohotová rozhodnutí zavést nošení roušek a zavřít kanceláře, obchody a školy, kde se mohl virus šířit. V článku pro USA Today jsem prohlašoval, že americká vláda by se z českého rozumného přístupu k zavedení složitých pravidel, vytvořených na základě vědeckých poznatků k odvrácení katastrofy ve zdravotnictví, mohla mnohému přiučit.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 80 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.

Komentáře ke článku

Martin Dvořák 28.06.2021 15:52
Thank you Steve for taking the time and writing this story. I am gravely ashamed and outraged of the actions and political culture of the people who are currently at power here in Czechia. Unfortunately our young democracy is not mature enough yet for the majority of the people to recognize they are being lied to and manipulated. I am staying positive and still hoping Czech people will wake up and say "no more" to these clowns but until then please accept our sincere apologies from me and all my reasonable countrymen. Please, hold your fingers for us.
Miroslav Koula 28.06.2021 14:07
David Fichtner: V ČR žije přes půl milionu cizinců a velká část z nich mimo země EU, takže zde můžeme mít desítky ne-li stovky tisíc lidí, kteří spadali do rizikových skupin, ale nemohli se nechat očkovat. Nejde o jednu osobu, z mezinárodní komunity toto zaznívalo docela dlouho, a připomínal to i Hřib, ale pro ANO/ČSSD to nejsou lidé s volebním hlasem a tak si jelo svoje...
Tomáš Kulhánek 28.06.2021 08:27
Prostě se měnili ministři zahraničí a zdravotnictví a holt se na tuto skupinu zapomělo. Ještě nejsme natolik vyspělá země zvyklá, že se sem lidé z celého světa stěhují a chtějí pracovat a žít. Posledních 500 let se odsud spíše lidé vysídlovali. Btw. já jsem dostal termín až také v červnu a červenci. Pociťovat diskriminaci na vlastní kůži je nepříjemné. Takže najít si možnost očkování jinde je OK a díky, že jste nevyužil privilegia nebo nepřeskočil frontu v Česku jinak.
Petr Mach 28.06.2021 07:05
David: napsal to přesně a výstižně a vám chybí sebereflexe.
David Fichtner 28.06.2021 06:24
Kde jste, prosím Vás, sebrali tohoto frustráta? To už zde může psát články kdekdo? Ano, diplomat, já vím... ale takhle emočně přestřelený komentář, to je tak někam na blog... Who cares?
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily v Hospodářských novinách. Těšit se můžete na texty Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje Jan Kubita.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru