Vracíme se z propasti pandemie k normálnímu životu. Poslední údaje naznačují, že se stav ekonomiky přibližuje, někdy i překonává dosavadní maxima z roku 2019. S tím se nám ovšem vrací také tehdejší problémy a k nim přibývá několik nových.
Jedním z nejcitelnějších problémů před pandemií byl nedostatek pracovních sil a tlak na růst mezd, který oslaboval cenovou konkurenceschopnost, resp. firemní marže. V průběhu pandemie se sice nezaměstnanost zvýšila, ovšem nijak výrazně. V dubnu činila míra nezaměstnanosti 3,4 procenta a byla druhá nejnižší v Evropské unii. Ke konci května registrovaly úřady práce 267 tisíc dosažitelných uchazečů o zaměstnání a zároveň uváděly 347 tisíc volných pracovních míst.
Je zřejmé, že velká část současné nezaměstnanosti je strukturálního charakteru, kdy se nepotkává nabídka s poptávkou. Současné poměrně silné oživení ekonomiky za této situace znamená oživení tlaku na růst mezd, podobně jako tomu bylo v letech 2017 až 2019. Tehdy jsem při konverzaci s kolegy z výrobních firem slyšel obavy z náboru zaměstnanců a rychlého růstu mezd jako nejčastěji uváděné problémy. A bylo prakticky jedno, z jakého odvětví či regionu Česka.
Nyní se k tomu přidává další problém, růst cen komodit a výrobních vstupů. Na jedné straně je silný růst poptávky z Číny, jejíž ekonomiku nezpomalila ani pandemie, a oživení ekonomiky USA mohutně stimulované fiskálními balíčky a uvolněnou měnovou politikou. Na straně druhé výrobní problémy u některých důležitých materiálů a dílů, zadrhávající dodavatelské řetězce a nedostatek kapacit v mezinárodní dopravě. V případě některých materiálů jde o zdražení o desítky procent, v některých případech dokonce o násobky. Stejně tak v případě cen nákladní lodní dopravy. Inflace měřená indexem cen průmyslových výrobců prozatím vystoupala na 4,6 procenta v dubnu. Na této metě se ovšem nejspíše nezastaví. V USA stejný ukazatel již vyšplhal na 6,2 procenta, v Číně na 6,8 procenta.
Od inflace ve výrobních cenách je to jen krůček ke spotřebitelským cenám. S domácími inflačními tlaky by si měla poradit měnová politika a začátek zvyšování úrokových sazeb je již na spadnutí. S inflací dovezenou ze zahraničí je to horší.
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist