Odhalují se programy jednotlivých uskupení pro volby a s tím vychází na světlo zajímavý moment. Volby budou mimo jiné testem, jaká forma populismu v současném Česku funguje nejlépe. Vykrystalizovaly v zásadě tři typy. Populismus primitivní, populismus umírněný a populismus, který můžeme nazvat futuristickým. 

Primitivní populismus představují zejména vládní hnutí ANO společně s ČSSD. Přišly například s tím, že se zvýší důchody o dalších tři sta korun. Primitivním populistům je jedno, že jejich postup nemá nic společného s realitou rozpočtu ani s vyváženým přístupem k celé společnosti, protože důchodci byli z ekonomického pohledu skupinou, která byla v koronavirové krizi zasažena vůbec nejméně. Úvaha je taková, že důchodci jsou pro vládní tábor přicházející o podporu jedinou záchranou. A tak ANO a ČSSD nabízejí  bez obalu primitivní kontrakt: „My vám prachy, vy nám hlasy.“ Je to důkaz úpadku. Tyto formace už nemají společnosti co nabídnout, a tak se uchylují v pudu sebezáchovy k prvoplánovému úplatkářství, které bude nepochybně s blížícími se volbami gradovat. 

V oboru primitivního populismu se samozřejmě dočkáme ještě lecčeho, zejména až zveřejní své „plány“ Tomio Okamura. Připomeňme, že před čtyřmi lety sliboval třeba zrušení DPH na pivo, protože „se jedná o odměnu po těžké práci pro naše pracující obyvatele“. I tohle bizarní politické zboží má samozřejmě své kupce a jistě bude opět co nevidět vrženo na trh, protože se strašením migrací, světovým spiknutím a s výrony lásky k slovanskému dubisku na Východě pan Okamura zase tak velkou díru do české politiky, jakou by si sám představoval, neudělá. Bude to taková primitivně populistická jízda, že z ní bude racionalita skučet bolestí. 

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 60 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.

Komentáře ke článku

Milan Brlik 30.05.2021 18:17
Chápu, že píšete trošku s nadsázkou, ale možná by nebylo od věci zmínit, že ne všichni voliči volí na základě slibů a populismu, ale třeba na základě hodnot.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily v Hospodářských novinách. Těšit se můžete na texty Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje Jan Kubita.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru